Makron pret Kurtin në Paris: Serbia e Kosova të arrijnë marrëveshje, të gjejnë kompromis

Makron pret Kurtin në Paris: Serbia e Kosova të arrijnë marrëveshje, të gjejnë kompromis

20:45, 23/06/2021

Presidenti i Francës Emanuel Makron ka pritur kryeministrin e Kosovës Albin Kurti në Paris.

Ai ka ftuar Kosovën dhe Serbinë të arrijnë një marrëveshje dhe të mund të gjejnë po ashtu kompromis.

Macron shprehet se Kosova ka interes për BE dhe Franca do e mbështesë.

“Kosova si të gjitha shtetet e Ballkanit Perëndimor, ka një interes për BE-në, si udhëheqësit ashtu edhe populli i saj. Do të keni mbështetjen tonë. Afërsia me BE-në, normalizimi i marrëdhënieve, për zhvillimin e qëndrueshëm, po ashtu me përfaqësuesin Lajçak, sikur një popull me vullnet të madh politik nga ana e të dyja vendeve në fjalë, juve dhe z.Vuçiq. I ftojë Kosovën dhe Serbinë të angazhohen si evropian në arritjen e një marrëveshje, dhe gjetjen e një kompromisi”, u shpreh Macron.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco