Koronavirusi në Kosovë/ 65 pacientë në spital, 3 në gjendje të rëndë

Koronavirusi në Kosovë/ 65 pacientë në spital, 3 në gjendje të rëndë

12:10, 20/06/2021

Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se 65 pacientë janë duke u trajtuar në klinikat COVID dhe spitalet rajonale.

Sipas SHSKUK-së, 25 nga këta pacientë janë të konfirmuar pozitiv me COVID-19. Tre pacientë janë në gjendje të rëndë shëndetësore, ndërsa 43 janë me oksigjeno-terapi.

Në QKUK janë të shtrirë 43  pacientë, 12  të konfirmuar me Sars Cov-2 pozitivë, 3 në gjendje të rënduar dhe 31  me oksigjeno-terapi, 1 në gjendje të rënduar.

Njoftimi i Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës:

ShSKUK: 65 pacientë po trajtohen në klinikat dhe spitalet COVID

65 pacientë janë duke u trajtuar në spitalet e përgjithshme dhe dy klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës.

Bazuar nga raportimet që kanë bërë këto njësi, në trajtim janë 65 pacientë, 25 nga ta të konfirmuar si COVID-19 pozitivë, 43 me oksigjeno-terapi dhe 3 në gjendje të rënduar shëndetësore.

Në QKUK janë të shtrirë 43 pacientë, 12 të konfirmuar me Sars Cov-2 pozitivë, 3 në gjendje të rënduar dhe 31 me oksigjeno-terapi, 1 në gjendje të rënduar.

Numri i pacientëve të shtrirë sipas klinikave

Klinika Infektive, 12 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 31 pacientë

Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 22 pacientë

2 në gjendje të rënduar

13të konfirmuar pozitivë

12 me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë sipas spitaleve të përgjithshme

Spitali i Prizrenit, 4 pacientë

Spitali i Gjakovës, 2 pacientë

Spitali i Pejës, 6 pacientë

Spitali i Gjilanit, 2 pacientë

Spitali i Ferizajt, 0 pacientë

Spitali i Mitrovicës, 6 pacientë

Spitali i Vushtrrisë, 2 pacientë

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco