Nga Kosova, Lajçak drejt Beogradit: E kuptoj që z. Kurti i duhet pak kohë për t’u njohur me Dialogun

Nga Kosova, Lajçak drejt Beogradit: E kuptoj që z. Kurti i duhet pak kohë për t’u njohur me Dialogun

14:11, 03/03/2021

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së për Dialogun Prishtinë-Beograd dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka përfunduar sot vizitën e tij treditore në Kosovë. Nga Prishtina, ai vazhdon për në Beograd dhe Podgoricë si pjesë e vizitës së tij në rajon, njofton RTK.

Gjatë vizitës së tij në Kosovë menjëherë pas zgjedhjeve të fundit parlamentare, Lajçak informoi fituesin e zgjedhjeve, liderin e Vetëvendosjes Albin Kurti, në detaje mbi progresin e bërë në dialogun Prishtinë-Beograd që nga rifillimi i tij në korrik 2020. Ata diskutuan gjithashtu hapat e ardhshëm përpara.

“Z. Kurti dhe unë kemi pasur një bisedë shumë të sinqertë dhe konstruktive. Derisa unë e kuptoj që z. Kurti do t'i duhet pak kohë për t’u njohur me Dialogun dhe marrëveshjet e tij, si BE ashtu edhe SHBA presin që procesi i normalizimit gjithëpërfshirës midis Kosovës dhe Serbisë të vazhdojë së shpejti. Jam shumë i kënaqur kur dëgjoj që z. Kurti e kupton rëndësinë e Dialogut, ” informoi Lajçak, thuhet në komunikatën për media nga zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë.

Në Prishtinë, Përfaqësuesi i Posaçëm Lajçak zhvilloi takime me Presidenten në detyrë Vjosa Osmani, Kryeministrin në detyrë Avdullah Hoti dhe liderët e partive politike, përfshirë PDK, LDK, AAK dhe Lista Serbe për të theksuar rëndësinë e unitetit në Dialog përtej linjave partiake.

Ai gjithashtu u takua me përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë, foli me ambasadorin e SHBA dhe informoi shtetet anëtare të BE-së mbi bisedat e tij.

Duke përfituar nga mundësia për t'u takuar me gratë udhëheqëse politike, Përfaqësuesi i Posaçëm nënvizoi angazhimin e BE-së në promovimin e pjesëmarrjes së grave në të gjitha sferat e shoqërisë, përfshirë politikën. Lajçak mirëpriti interesimin e tyre të madh dhe rolin e tyre aktiv që nga fillimi i Dialogut.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco