Sally Becker, shpëtimtarja e fëmijëve të luftës në Kosovë dhe 'Engjëlli i Mostarit’

Sally Becker, shpëtimtarja e fëmijëve të luftës në Kosovë dhe 'Engjëlli i Mostarit’

07:00, 15/01/2021

Sally Becker, një humaniste britanike që ndihmoi fëmijët gjatë luftës në Kosovë dhe Bosnje, ëndërron të rikthehet në Kosovë. E njohur edhe si ‘Engjëlli i Mostarit’ në misionet e saj të shpëtimit ajo ishte burgosur, plagosur, rrahur e madje kishte hyrë edhe në grevë urie.

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Becker rrëfen për sfidat që ajo u përball gjatë misioneve të saj për shpëtimin e fëmijëve nga zonat e luftës.

Së fundi, një grup aktivistësh të shoqërisë civile nga Sllovenia, pjesë e të cilit janë edhe disa boshnjakë, ka dorëzuar kërkesën zyrtare për nominimin e Sally Beckerit për çmimin Nobel për Paqe.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco