'Telefonata historike'/ Haradinaj bisedë me homologun izraelit: Të përkushtuar për bashkëpunim të ngushtë

'Telefonata historike'/ Haradinaj bisedë me homologun izraelit: Të përkushtuar për bashkëpunim të ngushtë

18:20, 01/10/2020

Një telefonatë historike e ka quajtur Ministrja e Jashtme dhe e Disaporës Meliza haradinaj Stublla, bisedën me Ministrin e Punëve të Jashtme të Izraelit Z. Gabriel Ashkenazi.

Sipas kryediplomates së Kosovës, u shënua një hap i rëndësishëm përpara në vendosjen e marrëdhënieve diplomatike midis Republikës së Kosovës dhe Shtetit të Izraelit, e ndërtuar mbi bazat e miqësisë së jashtëzakonshme midis popujve tanë paqedashës.

Postimi i plotë i Meliza Haradinaj-Stublla:

Sot pata telefonatën e parë historike me Ministrin e Punëve të Jashtme të Izraelit Z. Gabriel Ashkenazi, e cila shënon një hap të rëndësishëm përpara në vendosjen e marrëdhënieve diplomatike midis Republikës së Kosovës dhe Shtetit të Izraelit.

Diskutuam mbi rëndësinë e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Kosovës dhe Izraelit dhe ndikimin e madh që ka kjo marrëdhënie për të dy vendet tona, e ndërtuar mbi bazat e miqësisë së jashtëzakonshme midis popujve tanë paqedashës.

E sigurova homologun tim izraelit se Kosova është e përkushtuar me kapacitet të plotë për të ndërtuar bashkëpunim të ngushtë në të gjitha fushat me interes të përbashkët, duke nderuar gjithashtu mikun dhe aleatin tonë të madh të përbashkët, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. I konfirmova Z. Ashkenazi edhe qëllimin tonë për të hapur Ambasadën tonë në Jeruzalem.

Pranova ftesën e Z. Ashkenazi për të vizituar Izraelin, dhe së bashku ramë dakord për të zyrtarizuar marrëdhëniet diplomatike midis Kosovës dhe Izraelit në Jeruzalem sa më shpejt të jetë e mundur, dhe vendosëm të shkojmë përpara menjëherë me një grup të përbashkët pune për të materializuar këtë arritje.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco