Ambasadori izraelit i tregon Serbisë, pse vendosën ta njohin tani pavarësinë e Kosovës

Ambasadori izraelit i tregon Serbisë, pse vendosën ta njohin tani pavarësinë e Kosovës

12:30, 27/09/2020

Ambasadori i ri i Izraelit në Serbi, Yahel Vilan ka thënë se Izraeli ende nuk e ka njohur teknikisht Kosovën, por ka theksuar se procesi i njohjes është duke vazhduar dhe as që mund të kthehet mbrapsht.

I pyetur se pse Izraeli ndryshoi mendim pĂ«r pavarĂ«sinĂ« e KosovĂ«s pas 12 vitesh refuzimi pĂ«r ta njohur atĂ«, Villan tha se kishte dy arsye pse njohja e KosovĂ«s ishte problem – e para, sipas tij, ishte se njohja e njĂ« lĂ«vizjeje tĂ« tillĂ« mund tĂ« shfrytĂ«zohej nga palestinezĂ«t, dhe si arsye tjetĂ«r, ka pĂ«rmendur marrĂ«dhĂ«nien me SerbinĂ«.

“Procedurat nuk kanĂ« mbaruar, nuk ka pasur takime midis zyrtarĂ«ve, shĂ«nimet diplomatike nuk janĂ« shkĂ«mbyer, por kjo nuk do tĂ« thotĂ« qĂ« procesi nuk Ă«shtĂ« duke vazhduar ose qĂ« mund tĂ« kthehet mbrapsht”, tha Vilan nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r “Politika”.

I pyetur nëse bisedoi me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq për transferimin e ambasadës së Serbisë në Jeruzalem, Vilan u përgjigj se nuk u diskutuan detaje.

“Izraeli i Ă«shtĂ« mirĂ«njohĂ«s z. Vuçiq pĂ«r atĂ« qĂ« ai ka bĂ«rĂ« pĂ«r marrĂ«dhĂ«niet tona dhe pĂ«r vendimin e tij tĂ« bĂ«rĂ« para samitit tĂ« Washingtonit pĂ«r tĂ« hapur njĂ« zyrĂ« ekonomike nĂ« Jeruzalem, qĂ« Ă«shtĂ« njĂ« veprim i rĂ«ndĂ«sishĂ«m jo vetĂ«m ekonomik por edhe politik pĂ«r tĂ« dy vendet”, tha Vilan.

Në marrëveshjen e nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë, Kosova iu zotua presidentit amerikan, Donald Trump për njohjen e Izraelit dhe vendosjen e ambasadës në Jerusalem, teksa fitoi njohjen nga Izraeli. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco