Dy viktima e 46 raste pozitive me COVID-19 në Kosovë

Dy viktima e 46 raste pozitive me COVID-19 në Kosovë

15:23, 26/09/2020

Ministria e Shëndetësisë në një konferencë për media ka konfirmuar se sot në Kosovë janë shënuar dy viktima nga COVID-19.

Kurse pozitivë në 24 orët e fundit në Kosovë kanë rezultuar 46 persona.

Naser Ramadani, drejtor i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë, ka thënë se janë testuar 560 persona.

“Situata ka një rënie të përgjithshme. Gjatë 24 orëve janë testuar 560 mostra, nga të cilat 46 pozitive. 13 mijë e 165 raste e të shëruarve në nivel të Kosovës”, ka thënë Ramadani.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj në konferencë ka thënë se rezultatet pozitive të shënuara ditëve të fundit janë kontribut edhe i mediave të cilët kanë raportuar nga klinikat e QKUK-së. Ai ka paralajmëruar gjobitje të bizneseve apo individëve në rast se vendimet e fundit të Qeverisë për lehtësim të masave nuk do repsektohen.

“Të gjitha aktivitete e lejuara duhet të bazohen me udhëzime dhe Manualin për COVID-19. Bazuar në kompetencat për MSH-së dhe institucioneve të tjera që janë dhënë nga ligji COVID, do të gjobitën ata që shkelin rregullat e përcaktuara”, duke shtuar se do shtohen edhe 75 inspektorë për të inspektuar respektimin e tyre.

Zemaj e ka quajtur lajm të mirë ardhjen e ekipit të ekspertëve nga Gjermania, për të cilët tha se po punojnë bashkë.

“Lajmi më mirë është se instituti Robert Koch ka futur edhe njohjen e testit të IKSHPK-së”, tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco