Takimi Kosovë - Serbi, Grenell: Askush nuk e di se cilat çështje do të diskutohen

Takimi Kosovë - Serbi, Grenell: Askush nuk e di se cilat çështje do të diskutohen

07:50, 02/09/2020

Emisari special i presidentit amerikan, Richard Grenell, deklaroi dje se vetëm çështjet ekonomike do të jenë “në tryezë” në Uashington të enjten, por ai nuk përjashtoi mundësinë që çështje të tjera do të hapen në bisedime.

“Të enjten, do të ketë çështje ekskluzive ekonomike në tryezë dhe unë pajtohem me presidentin Aleksandar Vuçiq se askush nuk e di se cilat çështje do të diskutohen të premten,” tha Grenell në një bisedë në internet me një grup gazetarësh.

Ai kështu u përgjigj në pyetjen nëse një nga temat e takimit të ardhshëm të delegacioneve të Beogradit dhe Prishtinës do të jetë njohja reciproke. “Ky është një nga problemet me të cilat përballemi vazhdimisht – që publiku dhe politikanët ta shikojnë këtë proces vetëm në mënyrë të njëanshme,” tha Grenell. “Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë të premten, çfarë do të ndodhë të hënën”, shtoi zyrtari amerikan, duke shtuar se procesi është çështje e krijimtarisë, jo e shkencës.

I pyetur nëse delegacioneve mund t’u ofrohet një marrëveshje e ngjashme me atë të arritur midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, Grenell tha se nuk mund t’i përgjigjet kësaj pyetjeje, shkruan Gazeta Express.

“Çdo çështje do të diskutohet dhe kjo varet nga palët nëse ata kanë dëshirë të diskutojnë të gjitha çështjet,” tha ai. Shtetet e Bashkuara, siç deklaron ai, nuk kanë një plan sekret dhe nuk kanë asgjë për të kërkuar nga palët.

“E vetmja gjë që ata do të kërkojnë është që nëse palët duan ndihmë nga SHBA, nëse duan dollarë amerikanë, atëherë duhet përparim ekonomik. Ne nuk duam t’i shpenzojmë paratë tona dhe të qëndrojmë të vendosur,” tha ambasadori Grenell.

Siç theksoi ai, vitin e fundit, administrata e presidentit Donald Trump është përqendruar në çështje ekonomike, zhvillimin dhe thotë se ata kanë pasur sukses të dukshëm deri më tani, duke përmendur vendosjen e fluturimeve direkte midis Beogradit dhe Prishtinës, i cili, përveç marrëveshjes për ndërtimin e hekurudhës dhe autostradës, e quan një arritje historike.

Sipas Grenell, bisedimet në fushën e zhvillimit të mëtejshëm të bashkëpunimit ekonomik do të vazhdojnë në Uashington të Enjten dhe do të bëhen pyetje të reja në lidhje me tregtinë, krijimin e vendeve të reja të punës dhe cilat parakushte duhet të plotësohen në mënyrë që të vendoset një bashkëpunim më i thellë ekonomik.

Ai beson se përqendrimi në zhvillimin ekonomik do të kontribuojë në përparimin e negociatave. “Ne do të bëjmë përparim me punë të reja dhe zhvillim ekonomik,” tha Grenell.

I pyetur nëse njëra nga temat do të ishte njohja e ndërsjellë, Grenell tha se vetëm çështjet ekonomike do të ishin në tryezë të enjten.

Pyetja kryesore, thotë këshilltari i presidentit amerikan, është nëse palët janë të gatshme të përqendrohen në zhvillimin ekonomik, i cili do të ndikojë në sjelljen e kapitalit amerikan, industrisë amerikane, kapitalit evropian dhe industrisë evropiane.

“Shumë biznesmenë ndihen ne ekstrem, sepse nuk janë në gjendje të realizojnë projektet e tyre për shkak të kufizimeve ndërkufitare dhe pamundësisë së lëvizjes së lirë midis Serbisë dhe Kosovës,” tha Grenell.

Ne mund, theksoi ai, të vazhdojmë të merremi me çështje politike dhe të qëndrojmë në vend, ose të merremi me atë që, siç do të thoshte presidenti Trump, funksionon, dhe kjo është ekonomia dhe vendet e reja të punës.

“Qëllimi ynë është të krijojmë një mjedis që të dy palët të përfitojnë,” tha Grenell. Shtetet e Bashkuara tani, thotë ai, po i bëjnë gjërat ndryshe, duke u përqendruar në atë që jep rezultate.

“Tani duam të inkurajojmë dinamizimin e rajonit. Ne mendojmë se programet e zhvillimit ekonomik do të zgjidhin problemet politike. Ne nuk kemi asnjë plan sekret, ne duam të krijojmë vende pune dhe të ndërtojmë një rajon ekonomikisht të qëndrueshëm, të bazuar në liri, demokraci dhe respekt për të drejtat e njeriut,” tha Richard Grenell.

Ai veçanërisht theksoi se nuk merret me ndërmjetësim në procesin e dialogut për shkak të fushatës së Trump. “Unë pranova të bëja këtë punë, por jo si pjesë e fushatës së Trump”, përfundoi Grenell.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Krist05/09/2020 22:26

Kur per nje "te ashtuquajtur mareveshje"Paleve,u ofrohet nje projekt e gatshem,kjo nuk quhet me "marreveshje"sepse qe te merresh vesh,duhet te paraqese cdo pale,kerkesat e saja.Kjo nuk ndodhi.Por edhe ne projektin e paraqitur,Serbet insistuan te hiqej,njohja,dhe amerikanet ja zbatuan ,pa asnje diskutim.Po Pala Kosovare,pse nuk kerkoi te shtohej ajo qe u hoq,dhe te perkonte edhe kerkesat e saja,qe na i reklamoi para nisjes per ne Amerike.Pra as nuk diskutuan dhe as nuk u morren vesh.Nese do panojme se qenkan marre vesh,atehere Hoti duhet te dale dhe te shpjegoje,pse nuk u fol fare eper kerrkesat e ti?Pse nuk i refuzoi kerkesat qe Kosova te mos kete te drejte per nje vit,te jete Kosove-shtet i lire dhe i pamvarur,dhe te veproje sic veprojne te gjithe shtetet e pavarura,pra te kerkojne ne vijim njohjen per botes,te veproje e lire duke marre pjese edhe ne takimet e ndryshme nderkombetare e te tjera.....Pr as u diskutua,projekti qe ishte i panjohur,te pakten nga pala Kosovare,e as u moren vesh,por rvete zbatuan "URDHERIN"e mikpritesve,se vetem per kete ishin thirrur.Gjithca tjeter,eshte kot me e diskutue.Nese do e krahasonim me nje ndeshje futbolli,kjo eshste krejtesisht ne favor te Serbise (persai takon pikave te mareveshjes),te amerikes se Trampi do e perdore ne fushaten e tij elektorale,si nji "Fitore" (por vetem e Serbise),dhe krejtesisht ne dem te Kosoves,dhe uljes dhe prosvaljes se dinjitetit te saj si shtet i pamvarur demokratik.....

Shto koment

Denonco