Liberalizimi i vizave me Kosovën/ 40 eurodeputetët kërkesë Macronit dhe Rutte

Liberalizimi i vizave me Kosovën/ 40 eurodeputetët kërkesë Macronit dhe Rutte

20:11, 07/07/2020

Më shumë se 40 deputetë të Parlamentit Evropian u kanë shkruar letra presidentit të Francës, Emanuel Macron dhe kryeministrit të Holandës, Mark Rutte, përmes së cilave kërkojnë që BE-ja të liberalizojë vizat me Kosovën.

Këta dy liderë të vendeve anëtare të BE-së, konsiderohen si kundërshtarët më të fuqishëm të liberalizimit të vizave me Kosovës, sepse vendet e tyre nuk e kanë mbështetur një vendim të tillë në Këshillin e BE-së, raporton Rel.

“BE-ja Ă«shtĂ« duke u pĂ«rpjekur qĂ« tĂ« luaj rolin e njĂ« ndĂ«rmjetĂ«si tĂ« paanshĂ«m nĂ« dialogun mes KosovĂ«s dhe SerbisĂ«. MegjithatĂ«, kjo nuk do tĂ« jetĂ« e mundur nĂ«se ne vazhdojmĂ« t’i trajtojmĂ« qytetarĂ«t e kĂ«tyre dy vendeve nĂ« mĂ«nyra tĂ« ndryshme, duke u ofruar udhĂ«tim tĂ« lirĂ« qytetarĂ«ve tĂ« SerbisĂ« dhe duke u vendosur pengesa pĂ«r tĂ« gĂ«zuar tĂ« njĂ«jtĂ«n mundĂ«si atyre tĂ« KosovĂ«s”, thuhet nĂ« kĂ«tĂ« letĂ«r.

Kjo letër është bërë publike pikërisht në ditën kur kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është takuar në Paris me presidentin Emmanuel Macron, dhe kur pritet rifillimi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë më 12 korrik në Bruksel.

Më 27 qershor, këta eurodeputetë, përmes një letre, kishin kërkuar nga kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, që gjatë presidencës gjermane të BE-së, të përmbyllet procesi i liberalizimit të vizave.

Eurodeputetët e mbrojnë qëndrimin e tyre në faktin se Komisioni Evropian ka konfirmuar se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim vizash dhe se Parlamenti e ka mbështetur këtë.

Ata thonë se tash BE-ja duhet të përmbyll procesin dhe të liberalizoj vizat për qytetarët e Kosovës, duke rikujtuar se ky proces është vonuar shumë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco