Ushtari amerikan vdes në një incident joluftarak në Kosovë Ushtari Alexander B. Klass, 20 vjeç, i cili vdiq në 4 korrik 2020 në kampin Novo Selo, Kosovë

Ushtari amerikan vdes në një incident joluftarak në Kosovë

08:20, 07/07/2020

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes publikoi ??emrin e një ushtari amerikan të hënën, i cili vdiq në 4 korrik në Kampin Novo Selo, në Kosovë. Ushtari Alexander Blake Klass, 20 vjeç, nga Willamina, Oregon, vdiq në një incident jo luftarak, deklaroi Pentagon në një njoftim për shtyp.

Incidenti është nën hetim, thuhet në njoftim dhe nuk u dha asnjë informacion tjetër.

Klass u caktua në Batalionin e 2-të, në Regjimentin e 162-të të Këmbësorisë, Ekipin luftarak të Brigadës së 41-të të Këmbësorisë. Njësia është pjesë e Gardës Kombëtare të Oregonit dhe është me qendër jashtë Springfield, Oregon.

Klass u bashkua me Gardën Kombëtare të Ushtrisë së Oregon më 19 jnar 2019, si një këmbësor. Ai mobilizohet në janar të vitit 2020 dhe ishte planifikuar të kthehej në shtëpi nga Kosova në nëntor.

"Kjo është një situatë tragjike dhe fokusi ynë kryesor është të mbështesim familjen gjatë kësaj kohe të vështirë," tha Gjeneral Brigade i Ushtrisë së Oregonit,  William J. Prendergast IV në një deklaratë të përgatitur.

Klass vdiq ndërsashërbente në Forcat e përbashkëta, njohur gjithashtu si Forca e Kosovës ose KFOR. Misioni është një forcë paqeruajtëse e NATO-s në vend që ka qenë atje që nga viti 1999.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco