Kadri Veseli: Brenda 12 muajve, Kosova shkon në zgjedhje

Kadri Veseli: Brenda 12 muajve, Kosova shkon në zgjedhje

07:12, 05/06/2020

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se vendi do të shkoj në zgjedhje brenda 12 muajve. Ai shton se kjo do të ndodhë në momentin kur të përfundojë pandemia.

“Unë ju them sonte këtu që nuk mund të kalojnë 12 muaj pa pasur zgjedhje. Unë do të jem i pari që do kërkoj zgjedhje në momentin e parë që Kosova nuk do të jetë më e rrezikuar nga COVID-19”, ka thënë kryetari i PDK-së në Klan Kosova.

Ai tregon edhe arsyen pse Qeveria e Hotit do të dështojë dhe vendi do të detyrohet të shkojë në zgjedhje.

“Partia Demokratike qëndron shumë mirë por kjo nuk është arsyeja e vetme që do të shkojmë në zgjedhje. Në zgjedhje do të shkojmë për qytetarët dhe kjo do të ndodhë brenda një viti.”, ka thënë Veseli.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

shqipe05/06/2020 16:39

GRENELLI NUK VJEN NE KOSOVE ME PUNEN E PERFAQESUESIT ZYRTAR TE DEPARTAMENTIT TE SHTETIT AMERIKAN SEPSE AI NUK E KA NJE PUNE TE TILLE. GRENELL THJESHT ESHTE NJE I DERGUAR ME KOHE TE PJESESHME VETEM PER TE KOPSITUR SHPEJT MARVESHJEN THACI VUCIC. LOBI SERB DHE RUS KAN FOLUR ME TRUMP PER CESHTJEN E KOSOVES.TRUMP DAKORTESOHE ME RUSET DHE NEPERMJET DHENDRIT TE VET DERGON NE KOSOVE GRENELLIN ME DETYRE TE PJESESHME DHE JASHT PERGJEGJESIS FORMALE TE SHTETIT AMERIKAN. GRENELLI PUBLIKISHT SHPREH QENDRIMIN ZYRTAR TE AMERIKES PER MOSCENIM TE KUFIJVE TE KOSOVES ( SEPSE AMERIKA ME KUSHTETUT NJEH KOSOVEN E PAVARUR) POR PARALELISHT NGA POZITA E TE DERGUARIT ME PUNE TE PJESESHME I BENTE PRESION DIREKT QEVERIS KURTI QE MARVESHJA TE ARIHEJ SA ME SHPEJT E PA RECIPROCITET. ( RECIPROCITETI ESHTE SHKALLA ME E LARTE PAVARSIS SE NJE VENDI, EDHE ME E FUQISHME SE TAKSA HARADINAJ).KURTI DHE QEVERIA E TIJ E KUNDERSHTOJN FUQISHEM GRENELLIN DHE MARVESHJEN SEPSE BEHET PAS SHPINES SE POPULLIT DHE KOSOVA HUMBET SHUME KURSE THACI, SERBIA DHE AMERIKA FITOJNE. ME GJITH KUNDERSHTIMIN E FORT TE QEVERIS KURTI PLANI PAS SHPINE VAZHDOJ PERPARA!! HASHIM TRADHTARI ME MBESHTETJEN E GRENELL (I CILI PUNON PER SERBINE) SHKAKTUAN TENSION POLITIK DHE RREMUJA NE KOSOVE. ATA, NE KOHE REKORD REZUAN QEVERIN KURTI TE ZGJEDHUR ME VOTEN E POPULLIT TE KOSOVES DHE NE MENYRE MAFJOZE FORMOJNE QEVERIN TRADHTARE HOTI. QEVERIA U RREZUA SEPSE KRYEMINISTRI KURTI NUK ESHTE I KAPUR AS NGA AMERIKA E AS NGA SERBIA. KRYEMINISTRI KURTI PUNON PER POPULLIN E KOSOVES DHE NE MENYRE KATEGORIKE REFUZON TE PRANOJE MARVESHJE PER COPTIM KUFIJSH DHE SHITJE TE PASURIVE STRATEGJIKE TE KOSOVES TEK TE HUAJT. KJO ESHTE E VERTETA PRANDAJ NESE QEVERIA TRADHTARE HOTI NUK RREZOHET AJO DO JET FIRMETARJA E TRADHTIS SEPSE KUSHTET PER TRADHTI JAN PJEKUR PAS VENDIMIT ANTIKUSHTETUES TE GJYKATES KUSHTETUESE TE KAPUR NGA HASHIM THACI. SE FUNDMI ME SITUATEN E PAPRITUR NE AMERIKE DHE ME KUNDERSHTIMIN E FUQISHEM TE EVROPES GJERAT KAN NGECUR PEZULL. KOSOVA PER MOMENTIN ME QEVERIN KOTI NDODHET NE NJE "VDEKJE POLITIKE" SEPSE THJESHT ESHTE ZGJEDHUR ATY PER TE QEPUR GOJEN DHE PER TE HEDHUR FIRMEN.

dritani05/06/2020 08:32

administrata trump po ben c eshte e mundur qe te arrij nje akord mes serbise dhe kosoves , me siguri dhenjen e mitrovices kosoves. serbia do normalizoje ca kohe marrdhenjet me kosoven pa e njohur si shtet dh pastaj do kerkoje perseri pjese te tjera te kosoves(fshtrat e banuara serbe). po trumpitnkjo i sherben qe ti thote amerikaneve 'arrita te bej marreveshje mes serbise dhe kosoves' para zgjedhjeve ne USA. atij nuk i intereson fare kosova si shtet. per kete strategji ai mbeshtet tek kryeministri shqiptar dhe pesidenti kosovar, qe beri c eshte e mundur te vendoste nje qeveri kosovare e cila i bindet kesaj.... e ardhmja: serbia do vazhdoje te kerkoje toka ne fillin ne kosove, pastaj edhe ne shqiperi...qellimi eshte i njejte dhe nuk ka ndryshuar kurre, dalja ne adriatik e serbise dhe oer kete ka mbeshtetjen e plote te rusise.

Shto koment

Denonco