FOTO/ Analisti publikon hartën se si ndahet Kosova: Ja pse u rrëzua qeveria 'Kurti'

FOTO/ Analisti publikon hartën se si ndahet Kosova: Ja pse u rrëzua qeveria 'Kurti'

18:44, 04/06/2020

Analisti dhe njohësi i çështjeve në Kosovë dhe rajon, Enver Bytyçi, përmes një postimi në Facebook, ka bërë publike hartën, e cila sipas tij, shenjon ndarjen e Kosovës.

Sipas tij, rrëzimi i qeverisë Kurti u bë pikërisht për të realizuar këtë projekt.

"Kjo hartë është dëshmia e arsyes pse ra një qeveri dhe pse u formua një qeveri tjetër!", shkruan Bytyçi.

Qeveria Hoti, që mori ditën e djeshme "Ok"-in në parlament, është akuzuar jo pak herë për një marrëveshje me Beogradin për copëtimin e Kosovës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

shqipe05/06/2020 16:40

GRENELLI NUK VJEN NE KOSOVE ME PUNEN E PERFAQESUESIT ZYRTAR TE DEPARTAMENTIT TE SHTETIT AMERIKAN SEPSE AI NUK E KA NJE PUNE TE TILLE. GRENELL THJESHT ESHTE NJE I DERGUAR ME KOHE TE PJESESHME VETEM PER TE KOPSITUR SHPEJT MARVESHJEN THACI VUCIC. LOBI SERB DHE RUS KAN FOLUR ME TRUMP PER CESHTJEN E KOSOVES.TRUMP DAKORTESOHE ME RUSET DHE NEPERMJET DHENDRIT TE VET DERGON NE KOSOVE GRENELLIN ME DETYRE TE PJESESHME DHE JASHT PERGJEGJESIS FORMALE TE SHTETIT AMERIKAN. GRENELLI PUBLIKISHT SHPREH QENDRIMIN ZYRTAR TE AMERIKES PER MOSCENIM TE KUFIJVE TE KOSOVES ( SEPSE AMERIKA ME KUSHTETUT NJEH KOSOVEN E PAVARUR) POR PARALELISHT NGA POZITA E TE DERGUARIT ME PUNE TE PJESESHME I BENTE PRESION DIREKT QEVERIS KURTI QE MARVESHJA TE ARIHEJ SA ME SHPEJT E PA RECIPROCITET. ( RECIPROCITETI ESHTE SHKALLA ME E LARTE PAVARSIS SE NJE VENDI, EDHE ME E FUQISHME SE TAKSA HARADINAJ).KURTI DHE QEVERIA E TIJ E KUNDERSHTOJN FUQISHEM GRENELLIN DHE MARVESHJEN SEPSE BEHET PAS SHPINES SE POPULLIT DHE KOSOVA HUMBET SHUME KURSE THACI, SERBIA DHE AMERIKA FITOJNE. ME GJITH KUNDERSHTIMIN E FORT TE QEVERIS KURTI PLANI PAS SHPINE VAZHDOJ PERPARA!! HASHIM TRADHTARI ME MBESHTETJEN E GRENELL (I CILI PUNON PER SERBINE) SHKAKTUAN TENSION POLITIK DHE RREMUJA NE KOSOVE. ATA, NE KOHE REKORD REZUAN QEVERIN KURTI TE ZGJEDHUR ME VOTEN E POPULLIT TE KOSOVES DHE NE MENYRE MAFJOZE FORMOJNE QEVERIN TRADHTARE HOTI. QEVERIA U RREZUA SEPSE KRYEMINISTRI KURTI NUK ESHTE I KAPUR AS NGA AMERIKA E AS NGA SERBIA. KRYEMINISTRI KURTI PUNON PER POPULLIN E KOSOVES DHE NE MENYRE KATEGORIKE REFUZON TE PRANOJE MARVESHJE PER COPTIM KUFIJSH DHE SHITJE TE PASURIVE STRATEGJIKE TE KOSOVES TEK TE HUAJT. KJO ESHTE E VERTETA PRANDAJ NESE QEVERIA TRADHTARE HOTI NUK RREZOHET AJO DO JET FIRMETARJA E TRADHTIS SEPSE KUSHTET PER TRADHTI JAN PJEKUR PAS VENDIMIT ANTIKUSHTETUES TE GJYKATES KUSHTETUESE TE KAPUR NGA HASHIM THACI. SE FUNDMI ME SITUATEN E PAPRITUR NE AMERIKE DHE ME KUNDERSHTIMIN E FUQISHEM TE EVROPES GJERAT KAN NGECUR PEZULL. KOSOVA PER MOMENTIN ME QEVERIN KOTI NDODHET NE NJE "VDEKJE POLITIKE" SEPSE THJESHT ESHTE ZGJEDHUR ATY PER TE QEPUR GOJEN DHE PER TE HEDHUR FIRMEN.

Shto koment

Denonco