Testohen 145 monstra/ Konfirmohet vetëm një rast me Covid-19 në Kosovë

Testohen 145 monstra/ Konfirmohet vetëm një rast me Covid-19 në Kosovë

21:06, 21/05/2020

Sot më 21 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 145 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, shkruan Syri.net Kosova.

"Me SARS-CoV-2, është konfirmuar 1 rast.

Rasti pozitiv është rast kontakti nga: komuna e Vushtrrisë 1 rast (sipas vendbanimit: 1 rast Vushtrri).

Nga data 08 shkurt deri më 21 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 12.551 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 1.004 raste, me gjithsej 29 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke i obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome", shkruan Syri.net Kosova.

Njoftimi i plotë:

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Barbarosa22/05/2020 00:15

Nuk kanë qenë monstra ato që janë testuar por mostra more gazetar që nuk di të shkruash shqip.....

Shto koment

Denonco