Lufta me COVID-19/ UNICEF ndihmon Kosovën me mijëra pajisje mbrojtëse mjekësore

Lufta me COVID-19/ UNICEF ndihmon Kosovën me mijëra pajisje mbrojtëse mjekësore

17:24, 03/04/2020

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) e ka ndihmuar Kosovën me pajisje profesionale mbrojtëse mjekësore.  

Përmes një njoftimi të organizatës, bëhet e ditur se 3.6 ton furnizime janë dërguar në Ministrinë e Shëndetësisë për të mbështetur punonjësit shëndetësor në vijën e parë të luftës kundër COVID-19 në Kosovë, raporton Rel.  

Ndihma përfshin, 36,200 doreza, 33,600 maska kirurgjike dhe mijëra paisje tjera mbrojtëse mjekësore.  

“Ne e dimĂ« se nevojitet ndihmĂ« e menjĂ«hershme. Zyra e UNICEF-it nĂ« KosovĂ« ka qenĂ« nĂ« gjendje tĂ« reagojĂ« shpejt, duke dĂ«rguar furnizime me pajisje parandaluese qĂ« shpĂ«tojnĂ« jetĂ« pĂ«r punonjĂ«sit shĂ«ndetĂ«sorĂ« tĂ« vijĂ«s sĂ« parĂ« edhe nĂ« kĂ«tĂ« kohĂ« kur logjistika Ă«shtĂ« jashtĂ«zakonisht sfiduese”, ka thĂ«nĂ« shefi i zyrĂ«s sĂ« UNICEF-it nĂ« KosovĂ«, Murat Sahin.  

Zyra e UNICEF-it në Kosovë po punon me donatorë dhe partnerë për të mbështetur dhe ndihmuar fëmijët dhe familjet e prekura nga pandemia.  

Organizata vlerëson se gjersa numri i rasteve po vazhdon të rritet në të gjithë botën, puna e UNICEF-it për shpëtim jetërash dhe për t'u siguruar fëmijëve shëndet, arsim, ushqyerje dhe mbrojtje kurrë nuk ka qenë më vendimtare.  

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco