Shërohet pacientja e parë e prekur në COVID-19 në Kosovë

Shërohet pacientja e parë e prekur në COVID-19 në Kosovë

18:31, 01/04/2020

Pacientja e parë e prekur në Kosovë me coronavirus ishte nënshtetasja italiane që kishte punuar në Klinë.  

Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Klinës, Hekuran Sejdiu ka konfirmuar se pacientja në fjalë tashmë rezulton e shëruar nga coronavirusi.  

“Është një lajm tepër i gëzueshëm për ne që jetojmë në Klinë. I falënderoj qytetarët e Klinës që kanë zbatuar në përpikmëri rekomandimet e Institutit të Shëndetit Publik”, tha ai.  

Sejdiu thotë se nuk mund të flitet për kalim rreziku në këtë komunë, por shton se një vatër e coronavirusit tashmë është shuar me shërimin e plotë të pacientes.  

“Të gjithë anëtarët tjerë të kampit [ku ka punuar e infektuara] kanë rezultuar negativ, dhe me vet shërimin e pacientes mund të konsiderojmë se një vatër është shuar”.  

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco