Zbulohet pacienti i parë me koronavirus tek serbët e Kosovës, dërgohet në Nish

Zbulohet pacienti i parë me koronavirus tek serbët e Kosovës, dërgohet në Nish

10:39, 28/03/2020

Një grua serbe 62-vjeçare nga Dobratini i Lipjanit është diagnostifikuar me virusin corona dhe meqë serbët nuk i njohin institucionet shëndetësore të Kosovës, ajo është dërguar në spitalin e Nishit në Serbisë. Paviçeviq: Të gjithë serbët që prekën nga coronavirusi dërgohen në Serbi për trajtim të mëtutjeshëm.

Mediet lokale serbe në veri të Mitrovicës, duke iu referuar një deklarate të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq dhe të një njoftimi të drejtorit të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, kanë bërë të ditur për rastin e parë të coronavirusit në mjediset me popullatë serbe në Kosovë. Gjuriq ka thenë se një persona është prekur me virusin corona dhe bëhet fjalë për një grua 62-vjeçare në Dobratin të Lipjanit.

“Ajo fillimisht Ă«shtĂ« pranuar nĂ« QendrĂ«n Spitalore tĂ« PrishtinĂ«s nĂ« GraçanicĂ« e pastaj Ă«shtĂ« transportuar nĂ« Spitalin e Nishit. Familjes sĂ« saj menjĂ«herĂ« i Ă«shtĂ« kĂ«rkuar vetizolimi nĂ«n mbikĂ«qyrje tĂ« stafit medicinal, i cili do tĂ« jetĂ« nĂ« kontakt tĂ« pĂ«rhershĂ«m familjen e personit tĂ« infektuar”, ka thenĂ« Gjuriq.

Edhe presidenti i SerbisĂ«, AleksandĂ«r Vuçiq, i cili u Ă«shtĂ« drejtuar popullit tĂ« SerbisĂ« tĂ« premtĂ«n nĂ« orĂ«t e mbrĂ«mjes, ka shprehur shqetĂ«simin e tij pĂ«r rastin e infektimit me coronavirus nĂ« Dobratin tĂ« Lipjanit. Dhe meqenĂ«se serbĂ«t nuk i njohin institucionet shĂ«ndetĂ«sore dhe duke qenĂ« se nga Serbia kanĂ« marrĂ« urdhĂ«rin qĂ« pĂ«r ta tĂ« kujdesen institucionet shĂ«ndetĂ«sore qĂ« funksionojnĂ« me sistemin e SerbisĂ«, vetĂ« presidenti serb u ka rekomanduar atyre qĂ« pĂ«r shĂ«ndetin e tĂ« gjithĂ« serbĂ«ve do tĂ« pĂ«rkujdeset shteti i SerbisĂ«. NĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ« edhe 62-vjeçarja e prekur me coronavirus Ă«shtĂ« dĂ«rguar nĂ« Nish tĂ« SerbisĂ«, shkruan “ZĂ«ri.info”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco