Mocioni për rrëzimin e qeverisë/ Parlamenti i Kosovës e shqyrton të mërkurën

Mocioni për rrëzimin e qeverisë/ Parlamenti i Kosovës e shqyrton të mërkurën

17:54, 24/03/2020

Kryesia e parlamentit të Kosovës, vendosi që të mërkurën në orën 11 të mbahet seanca për mocionin e votëbesimit për qeverinë e kryeministrit Albin Kurti.  

Lidhja Demokratike e Kosovës, që është pjesë e koalicionit qeverisës, dorëzoi mocionin katër ditë më parë, raporton VOA.  

Mocioni pasoi shkarkimin e ministrit të Brendshëm nga radhët e saj, Agim Veliu nga ana kryeministrit Albin Kurti dhe siç është thënë mos heqjen e tarifave ndaj mallrave serbe.  

Kryetarja e parlamentit, Vjosa Osmani, tha se para mbledhjes së kryesisë është këshilluar me autoritetet shëndetësore lidhur me sigurinë e mbledhjes së seancës në kohë pandemie, dhe ka marrë një sërë rekomandimesh të cilat administrata e parlamentit, siç tha ajo, nuk është në gjendje t’i plotësojë.  

Pavarësisht kësaj, tha ajo, mbajtja e seancës u votua nga katër përfaqësues të partive politike, ndërsa u kundërshtua nga dy anëtarë. Zonja Osmani përsëriti qëndrimin e saj kundër mocionit për rrëzimin e qeverisë, duke i bërë jehonë thirrjes së diplomatëve perëndimorë për ruajtje të unitetit institucional në këtë kohë të vështirë për popullin e Kosovës, si dhe ruajtje të integritetit dhe funksionaliteti të qeverisë dhe institucioneve tjera.  

Ajo tha se beson që ka pasur hapësirë për gjetjen e një zgjidhjeje në mes të partnerëve të koalicionit qeverisës, ashtu që në kohë krize shëndetësore të mos shtohet edhe barra e krizës politike, duke u bërë thirrje të gjithë deputetëve që të mos e mbështesin këtë mocion.  

Mocioni është mbështetur nga opozita ndërsa është kritikuar nga diplomatë, vëzhgues e analistë që e cilësojnë këtë zhvillim politik si shumë të dëmshëm në një kohë kur vendi po përballet me pandeminë e virusit COVID-19.  

Ambasadorët e Gjermanisë dhe Francës i kërkuan me herët gjatë ditës Lidhjes Demokratike e Kosovës të rishqyrtojë vendimin për mocionin e mosbesimit.  

Të dy ambasadat i kanë nisur një letër proteste zëvendëskryeministrit Avdullah Hoti, që të kërkojë nga kryetari i partisë së tij, të qëndrojë në qeveri.  

“Ambasadorët e Gjermanisë dhe Francës i kanë nisur kërkesë të përbashkët zëvendëskryeministrit Avdullah Hoti që të njoftojë kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa mbi shqetësimet e dy kryeqyteteve tona. Gjermania dhe Franca qëndrojnë përkrah me popullin e Kosovës në këtë krizë. E ftojmë LDK-në të rishqyrtojë vendimin për mocionin e mosbesimit dhe ta mbajnë qeverinë të besueshme dhe të qëndrueshme për t’u përballur me sfidat”, shkruan ambasadat gjermane e franceze në rrjetet sociale.  

 

Qeveria e koalicionit ndërmjet lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike është formuar në fillim të muajit shkurt dhe është gjetur nën trysni për të hequr tarifat ndaj mallrave serbe që u vendosën në nëntor të vitit 2018, duke çuar në pezullimin e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë.  

Lidhja Demokratike nuk është pajtuar me qëndrimin kryeministrit Kurti për heqjen e kushtëzuar të tarifave, duke kërkuar që ato të hiqen tërësisht sipas kërkesës së Shteteve të Bashkuara, të cilat tashmë kanë pezulluar programe dhe kanë paralajmëruar sanksione të tjera nëse kjo nuk ndodhë.  

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco