Katër raste të reja me koronavirus, shkon 28 numri me COVID-19 në Kosovë

Katër raste të reja me koronavirus, shkon 28 numri me COVID-19 në Kosovë

17:47, 21/03/2020
Edhe katër raste me koronavirus, shkon numri në 28
Edhe katër raste të reja janë konfirmuar se janë prekur me koronavirus.  Rastet e fundit janë nga Ferizaj, Prishtina dhe Gjakova.
Nëpërmjet një njoftimi Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se kanë bërë edhe 30 teste të reja prej të cilave 4 kanë rezultuar se janë prekur me COVID-19.
“Nga katër rastet e konfirmuara, njëri është rast i importuar nga Gjermania, i gjinisë mashkull, 32 vjeç me vendbanim në Bibaj-Ferizaj. Ndërsa tre rastet tjera pozitive janë raste kontakti, 2 prej tyre janë me vendbanim në Prishtinë femra të moshës 50 dhe 29 vjeçare dhe e treta me vendbanim në Gjakovë e gjinisë femër, 40 vjeçare. Të gjitha kontaktet janë të identifikuara”, thuhet në njoftim.
“Nga data 08.02.2020 deri me 21.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 447 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre, gjithsej njëzet e tetë raste kanë rezultuar pozitive”, thuhet më tej në njoftim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco