Profesori Bytyçi: Përfundimisht, LDK-ja nga parti e Rugovës, duhet të pagëzohet si parti e Hashim Thaçit!

Profesori Bytyçi: Përfundimisht, LDK-ja nga parti e Rugovës, duhet të pagëzohet si parti e Hashim Thaçit!

19:18, 19/03/2020

Interesant është se sherri në qeveri erdhi nga dy anëtarë të kabinetit, të cilët morën pjesë në një takim me Grenell në Berlin pak ditë para se të krijohej qeveria e post 6 tetorit.  

Sot në Kosovë kanë ndodhur disa ngjarje politike dramatike. Kronologjia e tyre na ndihmon të gjykojmë për atë çfarë ndodh në këtë vend.  

Krizën e gatoi Hashim Thaçi. Ai mbodhi këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe dekretoi shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme. Pastaj rekomandoi që dekreti i tij të votohet në parlament. Presidenti shfrytëzoi një të drejtë kushtetuese për të mbjell përçarjen në koalicionin e qeverisjes. Kjo sepse çdo dekret i tillë i presidentit duhej të ishte projekt dhe propozim i qeverisë, e cila ka përgjegjësinë e saj të plotë për të analizuar situata të tilla emergjente. Presidenti nuk e bëri këtë me kryeministrin, por me Isa Mustafën, kreun e partisë në koalicion, LDK-në, i cili para se Thaçi të mblidhte Këshillin paralajmëroi publikisht se donte shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme.  

Por Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi e kishin llogarit hapin tjetër. Nxitën ministrin e Brendshëm, Agim Veliu, që ky të bënte deklarata në kundërshtim me qëndrimet e kryeministrit Albin Kurti. I kam ndjekur me vëmendje zhvillimet në koalicionin qeverisës dhe më ka rezultuar se dy anëtarë të kabinetit Kurti nga LDK, Agim veliu dhe Abdullah Hoti, i kanë atakuar publikisht e në vazhdimësi qëndrimet e shefit të ekzekutivit, çka nuk ndodh në asnjë rast e në asnjë rrethanë në qeverisjet e tjera. Kjo LDK, e cila i është përbetuar Thaçit për besnikëri pa kushte, iu kundërvu Vetëvendosjes ende pa filluar punën në qeverisjen e përbashkët me LDK-në.  

Interesant është se sherri në qeveri erdhi nga dy anëtarë të kabinetit, të cilët morën pjesë në një takim me Grenell në Berlin pak ditë para se të krijohej qeveria e post 6 tetorit. 

Albin Kurti, nga ana e tij, nuk dëshmoi lidership të vendosur. Në raste të tilla vetëm një qëndrim i rreptë dhe i prerë në modelin e Ramush Haradinajt mund t’i shkëpuste lidhjet midis Isa Mustafës dhe Hashim Thaçit. Ai shkarkoi ministrin e Brendshëm dhe kreu i LDK-së mblodhi kryesinë e e partisë së tij, në të cilën u vendos që të kërkohet votëbesim për kryeministrin, Albin Kurti. Dhe kur? Në kohën më të vështirë për Kosovën, pas çlirimit të saj nga sundimi dhe pushtimi i Serbisë. 

Përfundimisht mund të thuhet se Lidhja Demokratike e Kosovës nga parti e Ibrahim Rugovës duhet të pagëzohet si partia e Hashim Thaçit! Eshtë fjala për lidershipin e saj dhe jo për anëtarësinë. Anëtarët e LDK-së, të cilët vazhdojnë të besojnë te Isa Mustafa, Agim Veliu e dy-tre fosile tjera hashimiste, duhet të me falin për këto rreshta që po i hedh me dhimbje të madhe. Me dhimbje, sepse një parti, e cila me pretekstin e të qenit parti institucionale ka përligjur çdo interes politik të Hashim Thaçit, kur bashkëqeverisnin bashke, nuk mund të mburret më as për institucionalizimin e trashëguar nga Ibrahim Rugova. Përkundrazi LDK duhet ta ndalojë paudhësinë e pabesisë së të tipit të Zanzibarit, të kurdisur po nga Hashim Thaçi.   

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco