Marrëveshja sekrete për veriun, Albin Kurti kërkon shkarkimin e Hashim Thaçit

Marrëveshja sekrete për veriun, Albin Kurti kërkon shkarkimin e Hashim Thaçit

12:25, 26/02/2020

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti e ka quajtur shkelje të rëndë marrëveshjen e Presidentit Thaçi që ndalon futjen e FSK-së në veri, duke bërë sipas tij që të nisin procedurat e shkarkimit të tij.

Zyra e Kryeministrit njofton se është gjetur një marrëveshje tërësisht sekrete e nënshkruar në vitin 2013 mes ish-kryeministrit Hashim Thaçi dhe ish-sekretarit të Përgjithshëm, Anders Fogh Rasmussen.

Përmes kësaj marrëveshje kryeministri Thaçi në emër të Kosovës, barti te KFOR-i të drejtën absolute të vetos mbi të gjitha misionet e ardhshme të FSK-së në veri të Kosovës, për një periudhë pa afat.

Kryeministri Kurti bashkë me marrëveshjen e ka publikuar opinionin e tij përmes së cilit vjen në përfundim se Thaçi ka kryer shkelje të rëndë të Kushtetutës.

“Duke marrë parasysh provat në dispozicion te Zyrës së Kryeministrit, si dhe dispozitat relevante të Kushtetutës së Republikës së Kosovës, ekzistojnë baza të mjaftueshme për të konstatuar primn Jncie se presidenti Thaçi, gjatë kohës kur ishte kryeministër, ka kryer shkelje te rënda te Kushtetutës dhe se kryerja e këtyre shkeljeve justifikon inicimin e procedurës kushtetuese për shkarkimin e tij nga pozita e presidentit të Republikës së Kosovës”, thuhet në përfundimin qendrimit të Kurtit. /abcnews.al/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco