Berisha: Rama ‘peng’ i Beogradit, mbështeti shkëmbimin e territoreve Kosovë-Serbi

Berisha: Rama ‘peng’ i Beogradit, mbështeti shkëmbimin e territoreve Kosovë-Serbi

22:20, 18/02/2020

Akuza të forta ndaj Kryeministrit Edi Rama, adresoi ish-Kryeministri Sali Berisha në studion e “Tempora”. Berisha tha se Rama është shndërruar në argat të Aleksandër Vuçiç. Berisha solli në kujtesë faktin që Edi Rama kundërshtoi idenë e Albin Kurtit për makro-shengenin shqiptar, para se të krijohet mini-shengeni ballkanik.

Sali Berisha: Esat Toptani i ri me atë deklaratë nxori gjithçka. U tha shqiptarëve në Shqipëri e Kosovë se marrëdhëniet tona kalojnë nga Beogradi. Ai nxori esencën e Mini-Shengenit të Jugosllavisë së re të përgatitur nga Vuçiç, dhe dhënë këtij argati për ta popallizuar. Ky tha që s`mund të ketë makroshengen shqiptar pa Mini-Shengen Ballkanik. Kjo do të thotë se dy vende të pavarura nuk mund të kemi marrëdhënie ne pa Serbinë.

Më tej, ish Kryeministri Berisha u shpreh se Edi Rama është “peng” në beograd. Ai tha se Rama është tradhtar ndaj i kombit, pasi mbështetit idenë e shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi.

Sali Berisha: Ju dhe çdo shqiptar dhe çdo njeri duhet të hap fjalorin për të lexuar përcaktimin e tradhtisë. Në të gjithë fjalorët bien dakord dy faktorë: kur merr pjesë në luftë kundër vendit tënd, dhe e dyta kur ndihmon kundërshtarin tënd kundër vendit tënd.  A nuk e ndihmoi ky Vuçiçin për idenë e ndarjes së territoreve. Rama e ka pranuar, është e filmuar, ka mbështetur fuqimisht shkëmbin e territoreve. Deri në vitin 2013 serbët nuk arritën kurrë ta shtronin në tavolinë shkëmbin e territoreve.

Boris Tadiç ka bërë një deklaratë tronditëse, duke thënë se: rajoni i Ballkanit kërcënohet nga nacionalizmat serbe. Edi Rama është pjesë e nacionalizmat serbe. Rama ka sulme shumë më tepër ndaj Prishtinës se sa ndaj Beogradit. Rama është peng i Beogradit sepse mbështeti dorëzimin e territoreve. Kjo është tradhti kombëtare. Ai mbështeti krijimin e Jugosllavisë së re me formulën e Mini-Shengenit. Po e përdor mafia e Beogradit si një argat të vetin. E pe si e shndërroi Tiranën për Vuçiçin. Shiko si e priti Aleksandrin dhe si e priti Kurtin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco