Deklarata e Kurtit për marrëveshjet/ Haradinaj: Turpëroi vendin dhe dëshpëroi SHBA-në

Deklarata e Kurtit për marrëveshjet/ Haradinaj: Turpëroi vendin dhe dëshpëroi SHBA-në

23:18, 15/02/2020

Pas nënshkrimit të marrëveshjeve me Serbinë, ish-kryeminsitri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se kryeminsitri aktual i Kosovës, Albin Kurti është dashur që t’i ftojë grupet e punës së Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës dhe të Transportit Rrugor, para se të thotë se nuk ka qenë i informuar.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Haradinaj ka shpjeguar procedurën që ai ka ndjekur kur ishte akoma kryeministër, duke ia këshilluar edhe Kurtit, në mënyrë që mos ta turpëronte vendin dhe institucionet, si dhe mos ta dëshpëronte SHBA-në.

Postimi i plotë:

“Kjo fotografi, është bërë më datë 30 Janar 2020. Të nderuar qytetarë si Kryeministër i vendit, dy javë më herët kam ftuar në takim grupet punuese të Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës dhe atë të Transportit Rrugor, respektivisht zyrtarët e Ministrisë Z. Xhemajli, dhe Z. Qupevaj, për t’u informuar rreth letrës së qëllimit për hekurudhat me Serbinë, e që është ndërmjetësuar nga Ambasadori Grenell. Kam kërkuar nga ata, që të jenë vigjilent dhe mos të negociojnë e as të diskutojnë asgjë që bie ndesh me Kushtetutën e Republikës së Kosovës”, shkruan Haradinaj.

 “Këtë gjë, është dashur ta bëjë edhe Kryeministri Kurti, në mënyrë që mos ta turpërojë vendin dhe institucionet duke thënë se nuk ka qenë i informuar. Kjo deklaratë, dëshpron edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke dhënë indikacione se nuk jemi unik ndaj përkrahjes së tyre. RH”, ka shkruar Haradinaj.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

shqipe16/02/2020 12:24

Ti ushtar i Amerikes pse e mbron nje Ambasador Amerikan te Gjermanise dhe hedh posht vellain tend Albin Kurtin Kryeministrin e ri te Kosoves. Kush qenkan ata Amerikan qe na qenkan deshperuar qe ti po i dashkerke me shum se Albin Kurtin. TI I VETEQUAJTURI USHTAR I AMERIKES. Ti duhet te thosh jam ushtar i Kombit tim . TURP TE VIJ O LOPE. Albin Kurti foli me nje intelekt dhe patriotizem te shquar haptazi dhe i cilter perballe kombit te tij. Albin Kurti nuk eshte i korruptuar me asnje ambasador dhe me asnje te deshperuar Amerika. TI LOP JE SHUM I KORRUPTUAR ME TA DHE BEN LOJEN E TYRE QE NGA FILLIMI . MOS KUJTO SE POPULLI STE KUPTON SE SA I KAPUR JE . Ti, Thaci Rama dhe te gjith ju kelyshet e Sorrosit nuk keni nga shkoni sepse Amerikanet fshijne buthen me juve ashtu edhe politikanet Serb sic eshte Vucici. Prandaj Albin Kurtit ti dhe gjith ata qe permenda me siper nuk i bini as te thembra qoft per zgjuarsi, patriotizem dhe trimeri. Turp te kini ju tradhetar te shitur ne cdo drejtim . Populli Shqiptar e kupton mire se cfar pune bejne zyrtaret amerikane ndaj Kombit Shqiptar . O idiot ata e bejne cdo gje ne interes te vendit te tyre jo te Shqiptareve . M megjithate faji nuk eshte vetem faji i atyre. Fajin me te madh e keni ju kafshe te pashkolluara dhe me nje karakter prej tradhetari dhe e shum te neveritshem . O lop Haradinaj e di ti qe keta te huajt qe ti mbron nga e kan prejardhjen . Ata rriten nen borxhe bankash. Eshte kombi Shqiptar i pari qe ka luftuar per Kosoven LOOOOOOOP

Shto koment

Denonco