'Tallet me shtetin dhe kushtetutën'/ Deputeti i VV-së shpërthen në akuza ndaj Thaçit

'Tallet me shtetin dhe kushtetutën'/ Deputeti i VV-së shpërthen në akuza ndaj Thaçit

21:03, 19/01/2020

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci, ka hedhur akuza ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Thaçi u shpreh sot se,lideri i VV-së, Albin Kurti, duhet të vijë të marrë mandatin e kryeministrit, ose ta refuzojë atë.

Kjo nuk është hera e parë që Thaçi kërkon nga Kurti të vijë të marrë mandatin për krijimin e qeverisë, që prej takimit mes të dyve me datën 6 janar.

“Thaçi thotë se po mendon dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për kryeministër dhe se ka caktuar gjysmën e qeverisë”, ndërsa dje tha “e kam nominuar z. Kurti, si gjithmonë, duke u shërbyer me vetën e parë të gërditshme që qytetarët e dëgjojnë nga ai, tash e sa vite”, shkruan Bajqinovci në Facebook teksa deklaratat e presidentit.

“Ky fodull, tallet me shtetin e me Kushtetutën, në çdo hap që bën. Përmbajtjet politike i ngatërron me fakte juridike dhe e kundërta: faktet juridike i keqpërdorë brutalisht në funksion të interesave të tij parapolitike, si kreu i oligarkëve të Kosovës”, vijon më tej.

Në fund, Bajqinovci e krahason rolin e presidentit në këtë situatë me atë të noterit.

“Më thjeshtë, çfarë po bën ky është pak a shumë kështu: Kur një noter kërkon nga palët t’u bëjë gati aktin noterial para se palët të jenë pajtuar për përmbajtjen e marrëdhënies juridike. I nderuar noter i zellshëm, prisni kërkesën. Shpejt do të ju arrijë”, shkruan deputeti i Vetëvendosjes.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco