A ka frikë Albin Kurti të bëhet kryeministër? Ja si përgjigjet Haradinaj

A ka frikë Albin Kurti të bëhet kryeministër? Ja si përgjigjet Haradinaj

22:08, 17/01/2020

Gjatë intervistës për emisionin "Çim Peka LIVE" në Syri TV, Ramush Haradinaj komentoi edhe situatën politike në Prishtinë.

Sipas tij, është i pakuptimtë dhe i çuditshëm qëndrimi i Albin Kurtit, mandatari për krijimin e qeverisë së re.

A ka frikë Albin Kurti të bëhet kryeministër?

“Situata pas zgjedhjeve ka qenë e qartë dhe e lehtë për të krijuar qeverinë. E qartë sepse të gjitha partite politike e kanë pranuar rezultatin zgjedhor. Pra zgjedhje të pranume. Imagjinoni krahasimin Kosovë-Shqipëri. Menjëherë e kemi pranu rezultatin. Tek ne sistemi është parlamentar dhe ai që ka një vote më shumë merr përgjegjësinë të krijojë qeverinë. Në këtë rast përgjegjësia I ka taku Albin Kurtit, Vetëvendosjes. Unë kam patur qëndrim të qartë ndaj zotit Kurti dhe Vetëvendosjes se, është mashtrim ajo që I është ofruar qytetarëve, do dale zhgënjim. Edhe e kam thënë që ditën e pare, por përkundër kësaj I kam thënë I uroj sukses. Tani jam I habitur që zoti Kurti nuk e ka gjetur formulën për të krijuar qeverinë", tha Haradinaj.

Po kërkon LDK shumë?

“Në sitemin tonë, kryetari I qeverisë ka pushtet të madh. Kurti nuk duhet të mërzitet një minister më shumë ose pak se ai është kryeministër I atyre minsitrave. Kurti ka patur qëndrim të çuditshëm për një mandatar. Ai ka qëllim të çojë vendin në zgjedhje. Ai e ka mundësinë me kriju qeverinë e vendit", deklaroi Haradinaj.

Sipas Haradinaj., është më mirë të kemi një qeveri të atyre që kanë fituar zgjedhjet. /SYRI.net

INTERVISTA E PLOTË:

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco