Krimi në Reçak, i fabrikuar/ Avokati Gashi kallëzon penalisht Vuçiçin: Nxiti urrejtje me deklaratën e tij

Krimi në Reçak, i fabrikuar/ Avokati Gashi kallëzon penalisht Vuçiçin: Nxiti urrejtje me deklaratën e tij

18:48, 06/12/2019

Avokati nga Kosova, Tomë Gashi, ka ngritur kallëzim penal në Prokurorinë Speciale të Kosovës, kundër presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Në një postim në rrjetin social Facebook, avokati Gashi ka shkruar se kallëzimin penal ndaj presidentit Vuçiç, e ka ngritur “për veprën penale të nxitjes së urrejtjes, përçarjes ose mosdurimit kombëtar, racor, fetar apo etnik nga Neni 147 i Kodit Penal të republikës së Kosovës”, raporton Rel.

Kallëzimi penal i avokatit Gashi ndërlidhet me një deklaratë të presidentit të Serbisë, me datën 5 dhjetor të vitit 1999, i cili ka thënë që “krimi në Reçak është i fabrikuar, ku gjithçka është falsifikuar nga ai mashtruesi i botës, hajni dhe gënjeshtari (William) Walker”.

Kjo deklaratë e presidentit serb Vuçiç, ka ardhur si reagim ndaj vendimit të Gjykatës Themelore të Prishtinës, e cila bazuar në Nenin 147 të Kodit penal të Kosovës, e ka dënuar me 2 vjet burg ish-ministrin e Qeverisë së Kosovës, Ivan Todosijeviq, nga radhët e Listës Serbe.

Ky i fundit, më 24 mars 2019, në një tubim të qytetarëve serbë në Zveçan kundër intervenimit të NATO-s, publikisht kishte thënë që “Masakra e Reçakut ishte trillim” dhe që “terroristët shqiptarë e trilluan gjithë këtë”.

Vendimi i Gjykatës Themelore të Prishtinës është i shkallës së parë dhe kundër këtij vendimi pala ka të drejtë ankese në Gjykatën e Apelit të Kosovës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Selman Dervishi-Mani,USA.poet06/12/2019 22:01

KUR NJË BARI I PADISHËM DHE,SI I TËRBUAR;NJË PRIS I KOPESË,LOPË E VIÇA ;NË KULLOTË BJESHKË;KISHTE NJË DEM TARAK ME ZILE;QË NGA MJAMËRIA OUH,QAFA IU KISHTE NGRITUR,MBI SHPINË;DHE,DUKE HARGJUAR TERË KOSHIN ME MISËR;OU, DUKE I LËNË FAMILJE DHE FËMIJË,PA BUKË;FAMILJARËT DHE MIQËT,KËRKONIN QË TË IA NDALONIN MAJËN E DEMIT,SI TË TËRBUAR;POR,AI DEKLARONTE OU,TË TERË GJALLËRINË,DO TA SHKRIJË,VETËM QË TA MBAJË DEMIN NUMËR NJË,TERË DO TË I MUNDË OUH,DEMAT E FQINJËVE RRETHE E PËRÇARK;POR,AI DEMI I TËRBUAR OUH, NJË DITË IU TURR DHE,E VRAU;DUKE MBYTUR O SHTYPUR;O MU ZOTIN E SHTËPISË, TEK,KUR CA VAJTORE;DUKE VAJTUAR NDËRSA PËRGJERUAR,PËRGJEROJNË DUKE I THENË O NXENË:MORE I MALLKUAR,HORE I SHKALLMUAR;DEMIN MBAJE ME BUKË TË FAMILJES TËNDË;QË AI DËM TËRBUAR TË SHTYPI DHE TË MBYTI;O,NËSE KËRKON T'I MBYTË FQINJËT,DO TA MBYTËSH O SHTYPËSH VETËVEDIN DHE TERË VENDIN;OH, FAMILJEN TENDË,DUKE NDEZUR,MËRDHEZUR;KANDILJEN PËR TRAGJEDIE TRENDË!" TË FALA,REFUGJAT LUFTË,PËRZENË ME DHUNË,FURTUNË;O,NGA FASHIZMI SERBË!" MANI,USA.

Shto koment

Denonco