Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:07, 08/11/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Basha: Rinia dështimi më i madh i Ramës, klima për biznesin toksike

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ndodhet këtë pasdite në Vlorë, në kuadër të turit ‘Rrugëtimi për Shqipërinë’. Në bashkëbisedimin me të rinjtë e këtij qyteti, Basha tha ndër të tjera se si kreu i Opozitës dhe Partisë Demokratike është këtu për të sjellë shpresën për një Shqipëri ku rinia të mos ikë nga vendi, por të gjithë talentin e saj ta shprehë në vendin e tyre.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/292624/basha-rinia-deshtimi-me-i-madh-i-rames-klima-per-biznesin-toksike/

 

Premtimi i Bashës: Paga minimale 300 euro, paga në privat do rritet duke hequr disa taksa

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka premtuar nga takimi të rinjtë në Vlorë, edhe për rritjen e pagës minimale në 300 euro.  

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/292643/premtimi-i-bashes-paga-minimale-300-euro-paga-ne-privat-do-rritet-duke-hequr-disa-taksa/

 

‘I palidhur me krimin dhe oligarkinë’/ Basha tregon cilësitë që e bëjnë kryeministër të mirë

Kreu i opozitës Lulzim Basha, ndodhet në Vlorë në vazhdim të turit të tij ‘Rrugëtim për Shqipërinë ‘.

Gjatë bashkëbisedimit me të rinjtë, Basha ka treguar se cilat janë cilësitë që e bëjnë atë një kryeministër më të mirë se paraardhësi i tij.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/292639/i-palidhur-me-krimin-dhe-oligarkine-basha-tregon-cilesite-qe-e-bejne-kryeminister-te-mire/

 

Macron: E mbrojta Shqipërinë nga poshtërimi, gjysma e vendeve të BE ishin kundër saj

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka komentuar në një intervistë për ‘The Economist’ edhe vendimin për të mos lejuar nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/292612/macron-e-mbrojta-shqiperine-nga-poshterimi-gjysma-e-vendeve-te-be-ishin-kunder-saj/

 

Propozimi i PS, Bardhi: Administrata publike e pabesueshme për të administruar zgjedhjet

Partia Demokratike ka reaguar në lidhje me propozimin e PS që administrimin e zgjedhjeve ta bëjnë punonjësit e administratës publike.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/292598/propozimi-i-ps-bardhi-administrata-publike-e-pabesueshme-per-te-administruar-zgjedhjet/

 

VIDEO/ PD: Taksa të ulëta, treg të lirë dhe as gjoba, as 'kafe' për ofiqarët e Tatimeve dhe tenderave

Jorida Tabaku, ish-deputetja demokrate, ka dhënë një deklaratë sot nga selia e PD, me anë të së cilës bëri të ditur rezultatet aspak shpresëdhënëse të sondazhit të fundit të Bankës Botëroire për Shqipërinë. “Sondazhi i fundit i Bankës Botërore është një tjetër këmbanë që i kujton qeverisë shqiptare se si koha e saj në pushtet ka prodhuar korrupsionin më të pamenduar ndër shqiptarë, - tha Tabaku.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/292538/video-pd-taksa-te-uleta-treg-te-lire-dhe-as-gjoba-as-kafe-per-ofiqaret-e-tatimeve-dhe-tenderave/

 

Plas brenda Rilindjes/ Kajmaku i bën puç Ballukut

Sot bëhen 7 ditë kur bashkia e Vorës nuk ka një kryetar, kjo pas vendimit të KQZ-së të premten e shkuar për ta shkarkuar Agim Kajmakun si të prekur nga dekriminalizimi.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/292539/plas-brenda-rilindjes-kajmaku-i-ben-puc-ballukut/

 

Shpëtimi i Alvinit/ Mustafaj: Lleshi në Siri vetëm për propagandë. Po sikur t'i ndodhte gjë...

Ish-ministri i jashtëm Besnik Mustafaj mendon se kthimi i Alvin Berishës në Itali pranë familjes së tij është sukses i autoriteteve italiane.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/292596/shpetimi-i-alvinit-mustafaj-lleshi-ne-siri-vetem-per-propagande-po-sikur-t-i-ndodhte-gje/

 

Kryeministri italian fjalë të ndjera për Alvinin, ja çfarë shkruan për operacionin e lirimit të tij

Kryeministri italian, Giuseppe Conte, ka shkruar fjalë të ndjera për lirimin e 11 vjeçarit shqiptar, Alvin Berisha nga kampion i Al Hawl në Siri.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/292675/kryeministri-italian-fjale-te-ndjera-per-alvinin-ja-cfare-shkruan-per-operacionin-e-lirimit-te-tij/

 

E verteta, implikimi direkt i Ramës me tokat në Gjirin e Lalzit!

Nga Sali Berisha 

E verteta lakuriq e implikimit direkt të Edvin Mafisë me tokat në Gjirin e Lalzit!

Edvin Mafia, sapo erdhi në pushtet, muajin e parë në një akt korruptiv zuzar 

- prishi kontraten me Omniks.

Për më shumë

https://www.syri.net/op-ed/292554/e-verteta-implikimi-direkt-i-rames-me-tokat-ne-gjirin-e-lalzit/

 

EMRI-FOTO/ Pas Rrajës, kush është personi i dytë që po kërkon policia

Një operacion i gjerë policor po zhvillohet këtë mbrëmje nga policia për kapjen e një personi që dyshohet për atentatin ndaj prokurorit.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/292732/emri-foto-pas-rrajes-kush-eshte-personi-i-dyte-qe-po-kerkon-policia/

 

Velina e njohur/ Zbulohet emri i vajzës që u pyet për atentatin në Durrës

Grupi hetimor i ngritur për ngjarjen e rëndë të Durrësit, ku iu bë atentat prokurorit Arjan Ndoja, me pasojë vdekjen e shoferit të tij, po vazhdon hetimin duke pyetur shumë persona.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/292681/velina-e-njohur-zbulohet-emri-i-vajzes-qe-u-pyet-per-atentatin-ne-durres/

 

Gjykata Speciale thërret Kadri Veselin

Kreu i PDK-së, Kadri Veseli ka bërë të ditur në një konferencë për media se ka marrë ftesë për intervistim nga Gjykata Speciale.

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/292600/gjykata-speciale-therret-kadri-veselin/

 

Merkel në krahë të Stoltenberg: NATO mbetet gur themeli i sigurisë sonë

Gjatë një konference për shtyp, Angela Merkel, tha se fjalori i përdorur nga Presidenti Francez Emanuel Makron për NATO-n ishte i ashpër dhe bëri të qartë se ajo nuk ndante të njëjtin qëndrim me të.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/292652/merkel-ne-krahe-te-stoltenberg-nato-mbetet-gur-themeli-i-sigurise-sone/

 

Zbulohet prapaskena nga Amerika: Milan ka blerë Zlatan Ibrahimoviç

 “Ibrahimoviç është gati të rikthehet te Milani”! Një lajm i bujshëm është duke qarkulluar në media!

Komisioneri i MLS, Don Garber, ka zbuluar nga Amerika, se sulmuesi Zlatan Ibrahimoviç është marrë nga Milani.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/292737/zbulohet-prapaskena-nga-amerika-milan-ka-blere-zlatan-ibrahimovic/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco