Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:06, 05/11/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Basha: Duhet të shembim modelin e Ramës, të ndajmë pushtetin nga krimi

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha  në bashkëbisedim me të rinjtë e Elbasanit, ku po të prezanton edhe platformën e Opozitës për të dalë nga rrënimi ekonomik tha ndër të tjera kjo nuk bëhet pa shembur modelin e krijuar nga Rama.  

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/291843/basha-duhet-te-shembim-modelin-e-rames-te-ndajme-pushtetin-nga-krimi/

 

Basha: Studentët me të ardhura të ulëta, 100 euro bursë, mbi 640 mijë lek bursë 50 përqind

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka dalë edhe me një platformë të qartë për të rinjtë, në takimin që po mban në këto momente me të rinjtë e Elbasanit.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/291845/basha-studentet-me-te-ardhura-te-uleta-100-euro-burse-mbi-640-mije-lek-burse-50-perqind/

 

Basha me të rinjtë e Elbasanit: Zotimi im nr 1, t'ju kthejmë shpresën, të punoni në vendin tuaj

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka nisur turin e paralajmëruar të takimeve nëpër rrethe me të rinjtë.

Turi i Bashës ka nisur me një bashkëbisedim me të rinjtë e Elbasanit, ku do të prezantojë platformën e Opozitës për të dalë nga rrënimi ekonomik ku e ka zhytur Shqipërinë keqqeverisja e Ramës.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/291838/basha-me-te-rinjte-e-elbasanit-zotimi-im-nr-1-t-ju-kthejme-shpresen-te-punoni-ne-vendin-tuaj/

 

Gazeta e njohur e quan lider autokrat, Rama: Hera e tretë që do ndahemi nga Europa!

Kryeministri Edi Rama dha një intervistë për të përditshmen britanike, Financial Times, duke folur mbi refuzimin francez për nisjen e negociatave.

Rama tha se vendimi për të mos nisur negociatat ka lënë një shok psikologjik të rëndë në vend. Sipas tij, vendimi ka dëmtuar kredibilitetin e bllokut në rajon.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/291777/gazeta-e-njohur-e-quan-lider-autokrat-rama-hera-e-trete-qe-do-ndahemi-nga-europa/

 

Pas deklaratës së Yuri Kim/ Pse janë të alarmuar amerikanët në Shqipëri

Ambasada amerikane në Tiranë postoi të dielën një mesazh në rrjetin social, Facebook duke ngritur disa pikëpyetje. Bashkë me një pyetje drejtuar shqiptarëve nëse besojnë tek teknologjia 5G për mbrojtjen e të dhënave, postohet edhe një artikull mbi rreziqet e kësaj teknologjie.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/291769/pas-deklarates-se-yuri-kim-pse-jane-te-alarmuar-amerikanet-ne-shqiperi/

 

VIDEO/ Fermerët flakin perimet, denoncojnë kontrabandën: Ja ku i ke Edi Rama, merri!

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka denoncuar me një video, sesi prodhimet bujqësore të fermerëve të Roskovecit po shkatërrohen nga kontrabanda e qeveritarëve!

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/291728/video-fermeret-flakin-perimet-denoncojne-kontrabanden-ja-ku-i-ke-edi-rama-merri/

 

Dash Shehi: Po ikën rinia nga vendi, të dyfishohen pagat

Dashamir Shehi ka qenë i ftuar në emisionin ‘Top Talk’ në Top Channel me gazetarin Denis Dyrnjaja.

Para pak kohësh ish-deputeti Dashamir Shehi ishte shprehur se shteti duhet të dyfishonte pagat dhe të linte disa gjëra mangët, pasi me këto paga po largohet rinia.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/291889/dash-shehi-po-iken-rinia-nga-vendi-te-dyfishohen-pagat/

 

Shpenzimet e majme të Veliajt/ 200 mijë euro blerje aparatesh fotografike dhe dronë

Janë pothuaj të përditshme rastet kur kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, shfaqet në edicionet informative përmes kronikave të montuara nga zyra e shtypit të institucionit që drejton.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/291896/shpenzimet-e-majme-te-veliajt-200-mije-euro-blerje-aparatesh-fotografike-dhe-drone/

 

Atentati ndaj Ndojës/ Çfarë fshihet pas historisë së makinës së gjetur

Policia ka shoqëruar dhjetëra persona pas ngjarjes së rëndë të para tre ditëve në Durrës, ku u sulmua me armë makina ku po udhëtonte prokurori Arjan Ndoja. Bashkë me të në mjet ishte edhe Landi Muharremi, një person i njohur edhe si ‘i forti i Sukthit’.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/291810/atentati-ndaj-ndojes-cfare-fshihet-pas-historise-se-makines-se-gjetur/

 

Vuçiç: Pata një bisedë të shkëlqyer me Ramën dhe Zaevin

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç bisedoi përmes telefonit me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe atë të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, lidhur me përgatitjet për takimin e dytë trepalësh në Ohër, në të cilin ata duhet të vazhdojnë bisedimet për krijimin e një "mini Shengeni" midis tre vendeve.

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/291942/vucic-pata-nje-bisede-te-shkelqyer-me-ramen-dhe-zaevin/

 

Kujtohet 40 vjetori i sulmit në ambasadën amerikane në Teheran, 52 amerikanë peng për 444 ditë

Si sot 40 vite më parë, militantë iranianë sulmuan ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Teheran, duke marrë peng më shumë se pesëdhjetë amerikanë për 444 ditë.

Në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë, shprehej respekti për pengjet si dhe dënohej me forcë ky akt.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/291900/kujtohet-40-vjetori-i-sulmit-ne-ambasaden-amerikane-ne-teheran-52-amerikane-peng-per-444-dite/

 

FOTO/ Barcelona publikon listën e lojtarëve për duelin e Championsit

Luis Suarez do të jetë mungesa më e madhe e Barcelonës të martën mbrëma në Champions League kundër Sllavja Pragës.

Sulmuesi uruguaian zyrtarisht nuk do të luajë në këtë sfidë, ndërsa sipas Ernesto Valverdes, mund të rikuperohet për ndeshjen e fundjavës në La Liga, që Barça do ta zhvillojë në “Camp Nou” me Celta Vigon.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/291937/foto-barcelona-publikon-listen-e-lojtareve-per-duelin-e-championsit/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco