VIDEO/ Pamje të rralla nga familja Jashari, 3 javë para sulmit nga Serbia

VIDEO/ Pamje të rralla nga familja Jashari, 3 javë para sulmit nga Serbia

19:15, 31/10/2019

Është publikuar për herë të parë një  video e rrallë e familjes së Adem Jasharit, e realizuar vetëm 3 javë para sulmit të serbëve, në datën 5-6 mars 1998.

“27 janar 1998, këto janë pamjet e sulmit të parë të serbëve ndaj Familjes Jashari. Në çdo vend shihen vrima të mbetura të plumbave por e gjithë Familja Jashari, shpëtuan nga sulmi”, kështu e fillon rrëfimin televiziooni zviceran SRF.

Në video shihet Hamza Jashari, i cili flet për represioin e Serbisë, ndaj shqiptarëve të Kosovës.

Gjithashtu Shaban Jashari, babai i Heroit Adem Jasari, në odën e tij flet pa frikë dhe i vendosur për të luftuar.

Nga pamjet e publikuara, duket edhe nëna e Adem Jsharit, si dhe pjestar të tjerë të familjes që sot nuk jetojnë më.

Perosonaliteti i i vetëm në odën e Jasharajëve, shihet profesori i shquar Zekeria Cana, i cili në atë kohë ishte zyrtar i LDK-së.

Në kullën e Jasharajve, shihet armatim i i madh që posedonte Familja Legjendare. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco