Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:09, 31/10/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Basha: Dështimet e qeverisë po i paguajnë shqiptarët, s’mund të vazhdohet kështu

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi për mediat sot se çështja e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare “nuk është çështje mendimi, por vullneti të të dyja palëve. PD ka paraqitur një projekt për të përshpejtuar fazën e parë ,atë të reformës zgjedhore, - tha Basha, -  dhe më pas, mbajtjen sa më shpejt të zgjedhjeve parlamentare.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/290619/basha-deshtimet-e-qeverise-po-i-paguajne-shqiptaret-smund-te-vazhdohet-keshtu/

 

VIDEO/ Basha: Me Reporterët e KiE diskutuam për zgjidhjen e krizës politike

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka pasur një takim sot me Reporterët e Këshillit të Evropës në selinë e PD –së në Tiranë. I pyetur nga gazetarët se çfarë diskutoi me ta, Basha tha:

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/290623/video-basha-me-reporteret-e-kie-diskutuam-per-zgjidhjen-e-krizes-politike/

 

Bardhi - Spiropalit: Reforma Zgjedhore nuk ngjan me traun e doganës

Nuk ka vonuar replika e fortë nga Partia Demokratike kundër Ministres së Shtetit, Elisa Spiropali, e cila komentoi me ironi sot, Kryetarin e opozitës Lulzim Bashën tek kërkoi nga PS-ja që ta kuptojë se s’mund të vazhdojë kështu më dhe se vendit i duhen zgjedhje të reja. 

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/290649/bardhi-spiropalit-reforma-zgjedhore-nuk-ngjan-me-traun-e-doganes/

 

‘O Kajmakun ose zhduket Vora!’, ish Kryeministri denoncon projektin e Edi Ramës

Ish-kryeministri Sali Berisha duke reaguar për kryebashkiakun e Vorës, Agim Kajmaku shkruan në rrjetet sociale se me largimin e tij, Rama do të zhdukë bashkinë e Vorës.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/290678/o-kajmakun-ose-zhduket-vora-ish-kryeministri-denoncon-projektin-e-edi-rames/

 

Pesë Kërkesat e fermerëve dhe kooperativa e krokodilave

Nga Monika Kryemadhi/

Sot fermerët u mblodhën për herë të tretë, brenda pak javësh, në protestë për të drejtat e tyre. Protestat dhe kërkesat e tyre kanë mbështetjen e plotë, timen dhe të LSI.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/290688/pese-kerkesat-e-fermereve-dhe-kooperativa-e-krokodilave/

 

Mashtrimi me formularin e dekriminalizimit/ Kume: Ligji është i qartë, Agim Kajmaku humbet mandatin

I ftuar në Syri TV, ish kryetari i KQZ, Kristaq Kume ka folur edhe rreth çështjes më të nxehtë të politikës shqiptare, atë të kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku, i cili, edhe sipas Prokurorisë, rezulton se ka mashtruar me formularin e dekriminalizimit.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/290723/mashtrimi-me-formularin-e-dekriminalizimit-kume-ligji-eshte-i-qarte-agim-kajmaku-humbet-mandatin/

 

'Kajmaku nuk shpëton/ Zëri i Amerikës: Ja çfarë e çon në shkarkim të menjëhershëm kryebashkiakun e Ramës

Në Shqipëri Kryetari i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve Klement Zguri njoftoi sot thirrjen për ditën e premte të mbledhjes për të shqyrtuar rastin e kryebashkiakut të Vorës, i cili sipas Prokurorisë ka fshehur në deklarimin e të shkuarës së tij, arrestimin dhe hetimin e tij në Greqi në janar të vitit 2003

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/290745/kajmaku-nuk-shpeton-zeri-i-amerikes-ja-cfare-e-con-ne-shkarkim-te-menjehershem-kryebashkiakun-e-rames/

 

Përplasje Rusi-SHBA në Tiranë. Rama vazhdon vëllazërinë me Vuçiç

Ambasada Ruse në Tiranë reagon lidhur me deklaratat e bëra pak ditë më parë në konferencën “US Policy in the Western Balkans”.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/290775/perplasje-rusi-shba-ne-tirane-rama-vazhdon-vellazerine-me-vucic/

 

Detajet tronditëse/ Vrasja e Eri Zefit për ‘drogë’, shoku i ngushtë e nxori në pritë...

Rreth një muaj pas ekzekutimit të 34-vjeçarit Eri Zefi në Zall Xhuxhë të Mirditës, policia ka identifikuar dhe ka shpallur në kërkim njërin nga autoret e vrasjes.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/290644/detajet-tronditese-vrasja-e-eri-zefit-per-droge-shoku-i-ngushte-e-nxori-ne-prite/

 

Familja Jashari, fëmijë, gra e burra, tre javë para sulmit nga serbët: Pamje të rralla

Është publikuar video e rrallë e familjes së Adem Jasharit, e realizuar vetëm 3 javë para sulmit të serbëve më datën 5-6 mars 1998.

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/290578/familja-jashari-femije-gra-e-burra-tre-jave-para-sulmit-nga-serbet-pamje-te-rralla/

 

PAMJE TË JASHTËZAKONSHME/ Si u sulmua dhe u eleminua lideri i ISIS

Pentagoni publikon pamje të reja nga sulmi i forcave speciale ku mbeti i vrarë lideri i ISIS, Abu Bakr al-Baghdadi.

Gjenerali i Marinës amerikane, Kenneth F. McKenzie Jr, gjatë një konference për shtyp ditën e sotme, publikoi edhe pamjet e reja nga aksioni në Siri.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/290812/pamje-te-jashtezakonshme-si-u-sulmua-dhe-u-eleminua-lideri-i-isis/

 

ZYRTARE: PSG i jep fund dilemës, rinovon me ‘yllin’ e skuadrës

Mesfushori Marco Verratti ka firmosur një kontratë të re et Paris Saint-Germain, e cila do ta lidhë me klubin francez deri më 2024. Kontrata e vjetër e italianit skadonte pas dy viteve.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/290820/zyrtare-psg-i-jep-fund-dilemes-rinovon-me-yllin-e-skuadres/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco