Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:25, 15/10/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Basha: Koha të marrim vendime të përgjegjshme si liderë, duhet qeveri që punon për njerëzit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i pranishëm në 10 vjetorin e Fondit Amerikano-Shqiptar të Zhvillimit tha ndër të tjera se:

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/287024/basha-koha-te-marrim-vendime-te-pergjegjshme-si-lidere-duhet-qeveri-qe-punon-per-njerezit/

 

Basha në 10 vjetorin e AADF: Shqipëria në udhëkryq. Koha të zgjedhim zhvillimin

Duke folur në ceremoninë e 10 vjetorit të Fondacionit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim, Kryetari i opozitës Lulzim Basha, vuri theksin tek udhëkryqi ku ndodhet sot Shqipëria. Basha tha se vendi ndodhet në mes dy rrugëve: të gjejë rrugën e zhvillimit apo të ecë indietro si tani me qeverinë aktuale. 

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/287017/basha-ne-10-vjetorin-e-aadf-shqiperia-ne-udhekryq-koha-te-zgjedhim-zhvillimin/

 

 

VIDEO/ Forca të shumta policie rrethojnë ‘Astirin’, Rama dhe Lleshi nisin terrorin ndaj protestuesve

Forca të shumta policie kanë rrethuar në këto momente zonën e ‘Astirit’ në ‘Unazën e Re’.

Policët janë bërë gardh duke mos lejuar banorët që të dalin në rrugë dhe të protestojnë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/286998/video-forca-te-shumta-policie-rrethojne-astirin-rama-dhe-lleshi-nisin-terrorin-ndaj-protestuesve/

 

‘Opinioni final i Venecias, në asnjë moment nuk përmendet termi Shkelje e Kushtetutës’

Këshilltari Ligjor i Presidentit Meta, Bledar Dervishaj vlerëson raportin përfundimtar të Komisionit të Venecias në lidhje me kërkesën e mazhorancës se kreu i shtetit shkeli kushtetutën me zhdekretimin e datës së zgjedhjeve.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/287033/opinioni-final-i-venecias-ne-asnje-moment-nuk-permendet-termi-shkelje-e-kushtetutes/

 

Politikania gjermane kryqëzon Bochardt: E padenje për një ambasador

Vazhdojë reagimet kundër veprimit skandaloz të ambasadorit të OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt i cili u ngriti gishtin e mesit protestuesve mbrëmjen e djeshme tek Policia e Tiranës.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/287038/politikania-gjermane-kryqezon-bochardt-e-padenje-per-nje-ambasador/

 

ZYRTARE/ 'Venecia' tërhiqet: Presidenti Meta nuk ka 'tejkaluar kompetencat'

Presidenti i Republikës, Ilir Meta reagoi menjëherë pas publikimit të raportit zyrtar të Komisionit të Venecias, për çështjen e anulimit të dekretit për zgjedhjet lokale të 30 qershorit.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/286912/zyrtare-venecia-terhiqet-presidenti-meta-nuk-ka-tejkaluar-kompetencat/

 

Pse Edvin Kristaq Hakmarrja urdhëroi mbajtjen në qeli, të ish-deputetit Balliu dhe protestuesve të tjerë!

Nga Sali Berisha

Në një akt të verbër të urrejtjes së papërmbajtur dhe hakmarrjes primitive, Edvin Kristaq Urrejtja mbajti, urdhëroi mbajtjen, në qelitë e komisariatit të ish-deputetit dhe veprimtarit të PD, Klevis Balliut dhe protestuesve të tjerë, vetëm e vetëm për të shtyrë dufin e urrejtjes së tij familjare ndaj Klevisit, që prej një viti mbështet me të gjithë vendosmërine e tij, protestën e heronjve të pamposhtur të Unazës së Re, që po sakrifikojnë çdo gjë për të mbrojtur shtëpitë e tyre.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/286899/pse-edvin-kristaq-hakmarrja-urdheroi-mbajtjen-ne-qeli-te-ish-deputetit-balliu-dhe-protestuesve-te-tjere/

 

FOTO/ Arrestohet në Paraguaj djali i ish-prefektit të Shkodrës. Ja akuzat

Policia e Paraguait ka arrestuar Elton Radovanin, djalin e ish-prefektit te Shkodres Paulin Radovani.

Shpallja ne kerkim e tij ishte bere per akuzat e perfshirjes ne nje skeme borxhesh dhe mashtrimesh.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/286890/foto-arrestohet-ne-paraguaj-djali-i-ish-prefektit-te-shkodres-ja-akuzat/

 

E dyta guximtare nga Kosova që denoncon përdhunimin nga serbët, përqafohet nga Vasfije Krasniqi

Gruaja e parë e mbijetuar e dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë e që foli hapur për këtë çështje, Vasfije Krasniqi-Goodman, i ka premtuar përkrahje Shyhrete Tahiri-Sylejmanit e cila sot u bë gruaja e dytë që kërkoi hapur dënim për mizoritë që i janë shkaktuar.

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/286922/e-dyta-guximtare-nga-kosova-qe-denoncon-perdhunimin-nga-serbet-perqafohet-nga-vasfije-krasniqi/

 

Mbretëresha britanike prezantoi agjendën qeveritare: Brexit më 31 tetor dhe marrëveshje e re me BE

Mbretëresha Elizabeta II paraqiti në parlament agjendën e qeverisë së kryeministrit Boris Johnson, e cila përfshin daljen e Britanisë nga BE më 31 tetor, dhe një marrëveshje të re me Bashkimin Evropian.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/287060/mbreteresha-britanike-prezantoi-agjenden-qeveritare-brexit-me-31-tetor-dhe-marreveshje-e-re-me-be/

 

Historike! Fitorja me goleadë e Shqipërisë vendos rekordin e ri të përfaqësueses

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka vendosur sot një rekord të ri sa u përket eliminatoreve në Kampionate Botëror apo Europian.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/287074/historike-fitorja-me-goleade-e-shqiperise-vendos-rekordin-e-ri-te-perfaqesueses/

 

Fitore spektakolare ndaj Malit të Zi, Kosova vijon ëndrrën e kualifikimit

Kombëtarja e Kosovës marrë një fitore të rëndësishme në stadiumin “Fadil Vokrri”.

“Dardanët” mposhtën 2-0 përfaqësuesen e Malit të Zi në ndeshjen e vlefshme për Grupin A eliminator në Euro 2020.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/287056/fitore-spektakolare-ndaj-malit-te-zi-kosova-vijon-endrren-e-kualifikimit/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco