Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:16, 08/10/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Albin Kurti: Populli vendosi, ndryshimit do t'i prijë Lëvizja Vetëvendosje! Tani të punojmë!

Nga Albin Kurti.

Mirëmëngjes të dashur qytetarë,

Prej mbrëmë ka shpresë. Sepse dje pati guxim. Ju votuat masivisht duke bërë që opozita e deridjeshme të korrë fitore bindëse. Ndryshimi ndodhi. Dhe, jo vetëm kaq. Populli vendosi që këtij ndryshimi i prin dhe do t’i prijë Lëvizja Vetëvendosje!.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/285205/albin-kurti-populli-vendosi-ndryshimit-do-t-i-prije-levizja-vetevendosje-tani-te-punojme/

 

‘Ndërkombëtarët kanë mbaruar punë me Ramën, pas datës 18 duhet të ikë’

I ftuar në emisionin  ‘360 gradë’ në Ora Neës, gazetari Arion Sulo tha se në datën 18 tetor nuk do të hapen negociatat, ndërsa kryeministri më pas do të ikë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/285394/nderkombetaret-kane-mbaruar-pune-me-ramen-pas-dates-18-duhet-te-ike/

 

VIDEO/ Flet përçart dhe i dridhet zëri, Rama i tmerruar nga 8 vite burg që e presin në SHBA

I tmerruar nga 8 vite burg që e presin nga drejtësia në SHBA.

Kështu shprehet ish kryeministri Sali Berisha teksa i referohet intervistës së fundit të kryeministrit Edi Rama në “Real Story”.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/285357/video-flet-percart-dhe-i-dridhet-zeri-rama-i-tmerruar-nga-8-vite-burg-qe-e-presin-ne-shba/

 

Kryemadhi: Edi Rama gjithçka në jetë e ka prej Ilir Metës

Në intervistën e saj dhënë për Abc News, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi nuk i ka kursyer shigjetimet në adresë të kryeministrit Edi Rama.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/285303/kryemadhi-edi-rama-gjithcka-ne-jete-e-ka-prej-ilir-metes/

 

Tahiri mesazh Ramës: Kush prek interesin kombëtar, ndëshkohet nga qytetarët

Zgjedhjet e djeshme në Kosovë nxorrën fituese Lëvizjen Vetëvendosje me kandidat për kryeministër Albin Kurtin. Por sipas politikanes së njohur kosovare, Edita Tahiri, kryeministri Edi Rama duhet të marrë mesazh nga këto votime.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/285382/tahiri-mesazh-rames-kush-prek-interesin-kombetar-ndeshkohet-nga-qytetaret/

 

Kryeministri francez godet Ramën/ Një vend kandidat për në BE, i dyti për nga azilkërkuesit. Ç'paradoks!

Parlamenti francez është duke mbajtur një seancë parlamentare ku në fokus është problemi i emigracionit.

Gjatë fjalës së tij, kryeministri francez, Édouard Philippe përmendi edhe rastin e Shqipërisë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/285291/kryeministri-francez-godet-ramen-nje-vend-kandidat-per-ne-be-i-dyti-per-nga-azilkerkuesit-c-paradoks/

 

Albin Kurti për austriaken `Standard : Heqim taksën për Serbinë, por me këto kushte

Albin Kurti në intervistën e tij të parë si kryeministër i ardhshëm i Kosovë pak para zyrtarizimit të rezultatit, siç deklaroi edhe natën e mbrëmshme nga sheshi ‘Skënderbej’ përpara mbështetësve të shumtë është shfaqur me kostum ndryshe, nga ai që ishte në opozitë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/285266/albin-kurti-per-austriaken-standard-heqim-taksen-per-serbine-por-me-keto-kushte/

 

Vdesin dy persona në aksident, policia mban të fshehur ngjarjen

Një aksident me pasojë vdekjen e dy personave po mbahet e fshehur nga policia.

Ngjarja është bërë publike nga një qytetar si edhe nga ish-kryeministri Berisha.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/285380/vdesin-dy-persona-ne-aksident-policia-mban-te-fshehur-ngjarjen/

 

'Kosova s’është shtet nëse s’e njeh Rusia e Kina’/ Haradinaj i përgjigjet ashpër kryediplomatit të BE

Kryeministri në ikje, Ramush Haradinaj, një ditë pasi humbi zgjedhjet, vjen me një mesazh të fortë mbi raportin e Kosovës në Bashkimin Europian si dhe njohjen e pavarësisë së saj.

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/285389/kosova-seshte-shtet-nese-se-njeh-rusia-e-kina-haradinaj-i-pergjigjet-ashper-kryediplomatit-te-be/

 

Trump ultimatum Turqisë: Nëse 'kaloni kufijtë', do ta shkatërroj plotësisht ekonominë turke

Situata konfliktuale mes SHBA-së dhe Turqisë nuk po gjen zgjidhje. Presidenti trump ka kërcënuar seriozisht Turqinë, duke i dhënë ultimatum se, nëse Turqia bën ndonjë gjë që ai e konsideron si jashtë kufijve, ai do ta shkatërroj plotësisht ekonominë turke. 

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/285317/trump-ultimatum-turqise-nese-kaloni-kufijte-do-ta-shkaterroj-plotesisht-ekonomine-turke/

 

De Biasi, kandidat për stolin e Sampdorias pas largimit të Di Françeskos

Eusebio Di Françesko ishte trajneri i parë që u largua për këtë sezon në Seria A, që pas nisjes së sezonit të ri.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/285372/de-biasi-kandidat-per-stolin-e-sampdorias-pas-largimit-te-di-franceskos/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco