Kërkesa e Vuçiç për 'miqtë' grekë: Mos e njihni pavarësinë e Kosovës

Kërkesa e Vuçiç për 'miqtë' grekë: Mos e njihni pavarësinë e Kosovës

21:51, 20/09/2019

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha për mediat vendase se javën e ardhshme në New York, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB, do të ketë takime të rëndësishme me shumë liderë të huaj, duke përfshirë edhe Micotakin dhe kancelaren Merkel, ku tema kryesore do jete çështja e  Kosovës.

Presidenti serb gjithashtu bëri një referencë të veçantë për takimin e tij me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, raportojnë mediat greke.

"Ky do të jetë takimi ynë i parë që kur Mitsotakis mori përsipër detyrën e kryeministrit. Do të flasim edhe për Kosovën, natyrisht që ai do të dëgjojë palën shqiptare, por kërkesa jonë për miqtë grekë është që të mos njohin pavarësinë e Kosovës ”, tha Aleksandar Vuçiç, duke iu referuar takimit të tij në New York me Kryeministrin e Greqisë Kyriakos Mitsotakis.

Presidenti serb tha gjithashtu se çështja e Kosovës gjithashtu do të mbizotërojë bisedimet me Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Ai gjithashtu theksoi, duke komentuar qëndrimin e SHBA për çështjen e Kosovës, se qëllimi i tyre mbetet njohja e pavarësisë së Beogradit.

"SHBA pret që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës. Ne nuk duhet ta mashtrojmë botën. Kështu do të jenë edhe vendet e tjera që e kanë njohur Kosovën në fund të procesit të dialogut. Kështu janë gjërat në Perëndim, "tha Aleksandar Vucic në një intervistë për Tv Pink.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco