Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:15, 20/09/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

‘Vendim i turpshëm’/ Basha: Drejtësia peng i Ramës, Rama peng i Tahirit

Kreu i opozitës Lulzim Basha ka reaguar pas vendimit të turpshëm të dhënë nga Gjykata e Krimeve të Rënda për Saimir Tahirin, duke e lënë të lirë dhe duke i rrëzuar akuzat për trafik droge.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/281630/vendim-i-turpshem-basha-drejtesia-peng-i-rames-rama-peng-i-tahirit/

 

Vendimi për Tahirin, ish-kryeministri Berisha: Mafia nuk dënon veten

Ish-kryeministri Sali Berisha është i pari që ka reaguar pas vendimit skandaloz të Gjykatës së Krimeve të Rënda, duke lënë të lirë ish-ministrin e Brendshëm të Edi Ramës, Saimir Tahirin.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/281629/vendimi-per-tahirin-ish-kryeministri-berisha-mafia-nuk-denon-veten/

 

Zëri i Amerikës: Tahiri dënohet me 3 vjet shërbim prove

Në Shqipëri, Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi të dënojë mbrëmjen e së enjtes, me 5 vite burgim ish ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Duke qenë se ai kishte pranuar më parë gjykimin e shkurtuar, atëherë dënimi sipas vendimit, konvertohet në 3 vite shërbim prove. Po ashtu zotit Tahiri i ndalohet të ushtrojë funksione publike po për të njejtën periudhë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/281637/zeri-i-amerikes-tahiri-denohet-me-3-vjet-sherbim-prove/

 

Tërhiqet Rama pas shantazhit të Tahirit, gjykata e lë të lirë

Edi Rama është tërhequr përballë shantazhit të bërë nga Saimir Tahiri, i akuzuar nga prokuroria për trafik droge.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/281623/terhiqet-rama-pas-shantazhit-te-tahirit-gjykata-e-le-te-lire/

 

Tahiri i lirë, Çela në burg/ Gjykata vendime të ndryshme për të njëjtat akuza

Ndonëse u dënua për të njëjtën vepër penale si Saimir Tahiri, ‘shpërdorim detyre’, Jaeld Çela, ish-drejtor i Policisë së Vlorës, nuk i ka shpëtuar burgut.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/281633/tahiri-i-lire-cela-ne-burg-gjykata-vendime-te-ndryshme-per-te-njejtat-akuza/

 

‘Shefi i madh’ i Tahirit është Edi Rama

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, duke komentuar vendimin për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri dhe mesazhet e koduara që ky i fundit dërgoi sot tha se Tahiri me deklaratën e tij për ‘shefin e madh’ tregoi të vërtetën.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/281576/shefi-i-madh-i-tahirit-eshte-edi-rama/

 

Brenda bandës së Moisi Habilajt: Shkëlqimi dhe rënia e kushërinjve të Saimir Tahirit

Përgjimet e bandës së Habilajve të kryera nga autoritetet italiane japin grimca nga jeta e trafikantëve, rreziqeve, ulje-ngritjeve të trafikut dhe keqpërdorimet e milionave të fituara brenda natës, si dhe pikëpamjet e tyre mbi politikën shqiptare, përfshirë komentet tashmë të famshme për funksionimin e politikës si një organizatë kriminale. Përgjatë katër viteve të hetimeve Italiane, shteti shqiptar rezulton inekzistent dhe nuk shkaktoi kurrë asnjë shqetësim për trafikantët.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/281556/brenda-bandes-se-moisi-habilajt-shkelqimi-dhe-renia-e-kusherinjve-te-saimir-tahirit/

 

Shefi i madh..!

Ish ministri i Brendshëm Saimir Tahiri lëshoi edhe sot në prag të vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda për të, mesazhe të koduara drejtuar Ramës dhe bashkëpunëtorëve, që sipas Tahirit po kërkojnë ta fundosin.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/281538/shefi-i-madh/

 

Largimi Qatos, reagon Tabaku: Rama po përpiqet të mbulojë luftën mes grupeve në PS

 ‘Edi Rama po përpiqet të mbulojë luftën e egër që ka plasur mes grupeve në PS me shpresën se gjyqi i Tahirit do të bëjë të harrohet skandali i Sonila Qatos, i Belinda Ballukut dhe i kompanive me të cilat, Rama, bashke me to, vjedh shqiptarët!’.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/281533/largimi-qatos-reagon-tabaku-rama-po-perpiqet-te-mbuloje-luften-mes-grupeve-ne-ps/

 

Berisha citon DW: Bundestagu vendos, Jo hapjes së negociatave me Shqipërinë pa plotësuar 9 kushte!

Bundestagu gjerman vendos: Po hapjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut; Jo hapjes së negociatave me Shqipërinë pa plotësuar 9 kushte, njoftoi dje radio publike e Gjermanisë, DW!

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/281489/berisha-citon-dw-bundestagu-vendos-jo-hapjes-se-negociatave-me-shqiperine-pa-plotesuar-9-kushte/

 

Alarm ndërkombëtar, edhe Shqipëria: Mos e përdorni këtë pjatë porcelani të rrezikshme!

Ps Greqisë, edhe Inspektoriati Shqiptar i Mbikqyrjes së Tregut ka lëshuar një alarm për qytetarët shqiptarë. “Kujdes! Konsumatorët që kanë blerë këtë produkt, nuk duhet ta përdorin, pasi është i rrezikshëm  dhe ta kthejnë pranë pikës së shitjes ku e kanë blerë.”

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/281512/alarm-nderkombetar-edhe-shqiperia-mos-e-perdorni-kete-pjate-porcelani-te-rrezikshme/

 

Pompeo: Sjelljet kërcënuese të Iranit nuk do të tolerohen

Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo tha sot se ka siguruar një "informacion të rëndësishëm" për Presidentin lidhur me sulmin ndaj rafinerive të naftës në Arabinë Saudite.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/281596/pompeo-sjelljet-kercenuese-te-iranit-nuk-do-te-tolerohen/

 

Messi apo Maradona? Veron jep këtë përgjigje interesante!

Juan Sebastian Veron thotë se krahasimi midis Messit dhe Maradonës është i padrejtë pasi të dy lojtarët përfaqësojnë epokat e  tyre.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/281616/messi-apo-maradona-veron-jep-kete-pergjigje-interesante/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco