Qeveria dhe opozita çeke: 'Temë e mbyllur, Pavarësinë e Kosovës e kemi njohur në maj 2008'

Qeveria dhe opozita çeke: 'Temë e mbyllur, Pavarësinë e Kosovës e kemi njohur në maj 2008'

17:49, 11/09/2019

Përfaqësuesit e qeverisë dhe opozitës çeke e kanë dënuar ashpër Zemanin i cili jep deklarata të tilla të papërgjegjshme në rajon.

“Do të thosha, le të murmuritë çfarë të dojë. Politikën e jashtme dhe drejtimin e saj e cakton qeveria”, ka thënë lideri i opozitës Vit Rakusan.

Reagime të ashpra brenda Çekisë ka shkaktuar deklarata e presidentit Zeman se e do Serbinë por nuk e do Kosovën, ndërsa shefi i diplomacisë çeke Tomas Petricek është përpjekur që këtë deklaratë ta shndërrojë në shaka, se si presidenti nuk e do Kosovën sepse ajo e ka mundur kombëtaren çeke këto ditë dhe se për këtë, si simpatizues, nuk e do.

Shefi i diplomacisë çeke ka porositur se Çekia ka marrëdhënie korrekte edhe me Kosovën edhe me Serbinë dhe se është në mesin e më shumë se 100 vendeve të cilat e kanë njohur pavarësinë e Kosovës dhe se është në interes të sigurisë evropiane që Ballkani Perëndimor të integrohet në BE.

Për shkak të deklaratës së presidentit çek Millosh Zeman, autoritetet e Kosovës nuk do të marrin pjesë në samitin e kryeministrave të vendeve të Grupit të Vishegradit dhe Ballkanit Perëndimor në Pragë.

Ish shefi i diplomacisë çeke nga partia opozitare liberale TOP09 Karel Schwarzemberg, e ka porositur Zemanin që nëse mendon se Kosova nuk ekziston, le t’i pyesë futbollistët çek.

“Kjo nuk është e mundur. Nëse ndonjë shtet është i njohur, nuk mund të themi se nuk ekziston”, ka thënë Schwarzemberg i cili ishte shefi i diplomacisë në qeverinë e kryeministrit Mirek Topolanke kur Çekia e ka njohur pavarësinë e Kosovës në maj 2008.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco