BE-ja përshëndet Kosovën për votimin e ratifikimit të marrëveshjes financiare

BE-ja përshëndet Kosovën për votimin e ratifikimit të marrëveshjes financiare

18:01, 22/08/2019

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka përshëndetur vendimin e legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Kosovës për ratifikim të Marrëveshjes Financiare, IPA 2018 (Instrumenti i Paraanëtarësimit).

Përmes një postimi në rrjetin social, Facebook, blloku evropian ka thënë se ky vendim “siguron mbështetjen e BE-së në reformat për qeverisje të mirë, sundim të ligjit, ambient, energji, edukim dhe punësim”, raporton Rel.

Miratimi i kësaj marrëveshjeje ka ndodhur para votimit të deputetëve për shpërndarje të Kuvendit të Kosovës.

Marrëveshja, IPA 2018, e nënshkruar mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian konsiderohet se Kosovës i siguron rreth 90 milionë euro për projekte të ndryshme.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco