Shpërndarja e Parlamentit të Kosovës, reagon Ramush Haradinaj

Shpërndarja e Parlamentit të Kosovës, reagon Ramush Haradinaj

12:33, 05/08/2019

Kryeministri i dorëhequr i Kosovës, Ramush Haradinaj,është deklaruar në rrjetet sociale menjëherë pas shpalljes së vendimit të Kryesisë së Kuvendit të Kosovës për të mbajtur seancë më 22 gusht për shpërndarjen e Kuvendit.

Haradinaj shkruan:" Vendimi i Kryesisë së Kuvendit për të mbajtur seancë me 22 gusht 2019, për shpërbërjen e Kuvendit, është veprim i duhur dhe konform ligjeve dhe Kushtetutës së vendit.

Ky vendim do t’i hapë rrugë procesit zgjedhor në vend, si opsion i vetëm dhe i domosdoshëm.

Po ashtu, është për t’u përshëndetur vendimi i kësaj kryesie, që para shpërbërjes, Kuvendi të votojë për Marrëveshjen Ndërkombëtare IPA2, nga e cila Kosova fiton rreth 90 milionë euro fonde nga BE.

Kthimi i mandatit te sovrani dhe zgjedhjet e lira dhe demokratike, janë jetike për vendin dhe për proceset e rëndësishme që na presin."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco