Haradinaj i drejtohet Kushtetueses për dorëheqjen e tij

Haradinaj i drejtohet Kushtetueses për dorëheqjen e tij

11:34, 29/07/2019

Ramush Haradinaj dorëzoi sot në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për interpretim të aktit të dorëheqjes nga posti i Kryeministrit të vendit dhe përkufizimin e kompetencave dhe funksionimit të Qeverisë pas këtij akti.

Qëllimi i kërkesës është, që jo vetëm të kërkohet sqarim për situatën juridike të krijuar pas dorëheqjes sime, dhe me këtë, të shmanget vakuumi institucional, por edhe që ky interpretim nga Gjykata Kushtetuese t’i qartësojë situatat e ngjashme në të ardhmen.

Dërgimi i kësaj çështjeje në Gjykatën Kushtetuese është dëshmi e përgjegjësisë institucionale, që Qeveria të veprojë brenda kuadrit kushtetues dhe ligjor, e si pasojë, të mos lejojë vakuum institucional deri në zgjedhjen e Qeverisë së re.

Shpresoj se për shkak të urgjencës Gjykata do të vendosë shpejt. Cilido të jetë ai vendim unë do ta respektoj." shkruan Haradinaj ne nje postim ne facebook.

Në të njëjtën kohë Haradinaj i bën thirrje Presidentit të Republikës së Kosovës, Parlamentit dhe partive politike që të ndërmarrin veprimet e duhura për shpalljen e zgjedhjeve parlamentare.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco