Albin Kurti: Tre arsye pse Kosova duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme

Albin Kurti: Tre arsye pse Kosova duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme

18:11, 21/07/2019

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë, Albin Kurti kërkon mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.

Pas dorëheqjes së kryeministrit Ramush Haradinaj, i thirrur nga Gjykata Speciale, Kurti, përmes një postimi në rrjetet sociale tregon edhe tre arset, sipas tij, pse presidenti Hashim Thaçi duhet të thërrasë partitë politike për caktimin e datës së zgjedhjeve.

Postimi i plotë i Albin Kurtit:

Zgjedhje? Po. Kur? Menjëherë.

Tri arsye pse Presidenti duhet t’i thĂ«rrasĂ« partitĂ« politike pĂ«r datĂ«n e zgjedhjeve pa patur nevojĂ« ta rilexojĂ« nenin 95, pika 5, tĂ« KushtetutĂ«s sĂ« RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s:

1. Kuvendi i Kosovës i është nënshtruar një deformimi të dyfishtë të vullnetit të qytetarëve pas zgjedhjeve të 11 qershorit 2017: 
a) Shtator 2017: AKR kalon nga LAA te PAN dhe mundëson formimin e qeverisë; 
b) Maj 2018: një dyzinë deputetësh ikën nga LVV te një partiçkë që garoi me PAN-in, dhe ia votuan qeverisë buxhetin 2019.

2. Pas aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese KO 43/19, më 27 qershor 2019 (mbi të ashtuquajturin ligj dhe delegacion për dialogun me Serbinë), pozita në pushtet e ngelur si qeveri e pakicës përfundoi edhe anti-kushtetuese.

3. Me të dhënë dorëheqje ish kryeministri, të gjitha subjektet politike, si ne të opozitës po ashtu edhe ato të koalicionit qeveritar, kanë deklaruar që janë për zgjedhje të parakohshme parlamentare.

NĂ« kĂ«to rrethana, duhet shpĂ«rndarĂ« Kuvendi. Kjo qeveri qĂ« kishim s’rrinte dot nĂ« kĂ«mbĂ«. Ky Kuvend qĂ« kemi s’mund tĂ« mĂ«kĂ«mbĂ« qeveri. Efektivisht, neni 82, pika 2, i rrin situatĂ«s sĂ« krijuar. ÇfarĂ«do qĂ« bĂ«n Presidenti e kjo nuk Ă«shtĂ« pĂ«r datĂ« tĂ« zgjedhjeve tĂ« reja vetĂ«m sa e zvarrit procesin duke e dĂ«mtuar shtetin e KosovĂ«s dhe interesin e qytetarĂ«ve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco