Skenarët e mundshëm për Kosovën pas dorëheqjes së Haradinajt

Skenarët e mundshëm për Kosovën pas dorëheqjes së Haradinajt

22:10, 20/07/2019

Pasi dorëheqjes së Ramush Haradinaj posti i kryeministrit së Qeverisë së Republikës së Kosovës ka mbetur bosh.

Sipas njohësve të kushtetutës, me aktin e Haradinajt ka rënë edhe qeveria aktuale.

Pas këtij vendimi, ekzekutivi mund të merret vetëm me çështje teknike e nuk mund të merr vendime.

E duke u bazuar në situatat juridike-kushtetuese nuk mund të përsëritet viti 2005 atëherë kur Haradinaj mori ftesë nga Haga, e si i mandatar për ta zëvendësuar erdhi Bajram Kosumi.

Profesori universitar, Mazllum Baraliu, tregon se janë disa dispozita të nenit 95 dhe 66 që tregojnë se si duhet vepruar kuvendi e presidenca.

Baraliu tregon edhe skenarin e dytë kushtetues në rastin se i pari dështon.

E njohësi i çështjeve politike, Adrian Çollaku thotë se presidenti mund të përdor këtë situatë për ta marrë përsipër procesin e dialogut.

Ndërkohë në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve shprehen të gatshëm për zgjedhje të jashtëzakonshme.

Në anën tjetër, sipas Kushtetutë së Kosovës mandati i deputetëve zgjat deri në shpërbërjen e parlamentit të Republikës. /Gazeta Express

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco