Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:07, 12/07/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Basha në Vlorë: Rama antipopullor, refuzimin e shqiptarëve ta kthejmë në maxhorancë

Lideri i opozitës zhvilloi në Vlorë nje takim me strukturat e partisë, i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, për të diskutuar për situatën politike pas 30 Qershorit dhe vazhdimin e aksionit politik të opozitës në funksion të betejës ‘për t’u siguruar shqiptarëve ndryshimin e madh, që ata presin dhe meritojnë’, siç u shpreh kreu i opozitës.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/266638/basha-ne-vlore-rama-antipopullor-refuzimin-e-shqiptareve-ta-kthejme-ne-maxhorance/

 

SHBA godet Ramën për PPP/ Në Shqipëri e pamundur të bësh biznes

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar raportin e përvitshëm për klimën e investimeve në Botë.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/266723/shba-godet-ramen-per-ppp-ne-shqiperi-e-pamundur-te-besh-biznes/

 

'Vendi më i korruptuar'/ DASH shuplakë Ramës: Shqipëria lëngon në thatësirën ekonomike dhe të investimeve të huaja

Departamentit Amerikan i Shtetit i jep një tjetër shuplakë kryeministrit Edi Rama dhe qeverisjes së tij.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266708/vendi-me-i-korruptuar-dash-shuplake-rames-shqiperia-lengon-ne-thatesiren-ekonomike-dhe-te-investimeve-te-huaja/

 

‘Shqipëria vendi më i korruptuar në Ballkan’, Tabaku: ‘Opozita gati të ndihmojë biznesin’

Ish-deputetja demokrate, Jorida Tabaku, duke komentuar raportin e fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit, mbi Klimën e Investimeve në Shqipëri në vitin 2019, që e cilëson si problematikë këtë klimë, citon se “shkaqet janë korrupsioni, presioni politik për kontraktorët, ndryshimi i shpeshtë dhe i pakonsultuar i ligjeve, kalimi i ligjeve klienteliste.”

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/266706/shqiperia-vendi-me-i-korruptuar-ne-ballkan-tabaku-opozita-gati-te-ndihmoje-biznesin/

 

Edi Rama do të rrisë taksën e naftës, 2 lekë për litër!

Nga Agron Shehaj.

Edi Rama do të rrisë taksën e naftës. Justifikimi i tij është mbledhja e fondeve për të blerë dhe ruajtur një sasi karburanti rezervë kombëtare, për raste krizash apo fatkeqësish natyrore.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/266620/edi-rama-do-te-rrise-taksen-e-naftes-2-leke-per-liter/

 

Kush është personi që kërcënoi Klement Zgurin dhe Aurel Plasarin, lidhja e tij me Fatos Klosin…

Ish kryeministri Berisha ka publikuar në faqen e tij në fecebook mesazhin e një qytetari i cili jep detaje tronditëse mbi të vërtetat se kush është personi që kërcënoi edhe Kreun e Komisionit Qëndror të zgjedhjeve Klement Zguri por edhe publicistin Aurel Plasari.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266640/kush-eshte-personi-qe-kercenoi-klement-zgurin-dhe-aurel-plasarin-lidhja-e-tij-me-fatos-klosin-hellip/

 

Prania e EUROPOL ne Shqipëri, Strazimiri: Kjo tregon se ky vend është kthyer në strofkull të krimit

Ish deputeti demokrat Gent Strazimri ka reaguar pas një ceremonie zyrtare të organizuar nga Minsitri Brendshëm Lleshi për hapjen e zyrës së EURPOL në Shqipëri.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266619/prania-e-europol-ne-shqiperi-strazimiri-kjo-tregon-se-ky-vend-eshte-kthyer-ne-strofkull-te-krimit/

                                    

‘Telenovela me Presidentin sajesë për aferat korruptive’/ Bardhi: ‘Rama kërkon të mos flitet për krimet e tij’

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi, shkruan se Edi Rama e ka të qartë se telenovela për shkarkimin e Presidentit është vetëm një sajesë vere dhe abuzim me fondet publike për të fshehur aferat e tmerrshme korruptive.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/266670/telenovela-me-presidentin-sajese-per-aferat-korruptive-bardhi-rama-kerkon-te-mos-flitet-per-krimet-e-tij/

 

Prestigjozja 'The Times': Meta, personaliteti botëror që i ‘bashkohet’ Celtic

Gazeta më e madhe britanike “The Times” ka publikuar në faqen 3 të numrit të sotëm një artikull për videon e Presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta, i cili festonte me tifozët e Celtic FC në rrugët e Sarajevës, që më pas u bë virale dhe mori një vëmendje të madhe në median ndërkombëtare. 

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/266683/prestigjozja-the-times-meta-personaliteti-boteror-qe-i-bashkohet-celtic/

 

VIDEOLAJM/ Kur Haradinaj fliste pa dorashka për ‘fushatën’ Thaçi, Rama, Haxhiu

Përgjimi i telefonatës së kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku shpjegonte edhe një herë planin e kryeministrave të Shqipërisë Edi Rama dhe presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për copëtimin e shtetit më të ri në Ballkan, risjell edhe një herë në kujtesë deklaratat e Ramush Haradinaj disa muaj më parë.

Për më shumë           

https://www.syri.net/kosova/266703/videolajm-kur-haradinaj-fliste-pa-dorashka-per-fushaten-thaci-rama-haxhiu/

 

FOTO-EMRAT/ Shkatërrohet banda shqiptare në Itali, ja 3 të rinjtë e arrestuar

Karabinierët e Bassano del Grappa në Itai ka arrestuar tre të rinj shqiptarë si pjesë e një bande që merrej me shitjen e lëndëve narkotike në zonën e Milanos.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/266692/foto-emrat-shkaterrohet-banda-shqiptare-ne-itali-ja-3-te-rinjte-e-arrestuar/

 

Plumb në zarf, kërcënohet sërish Salvini: Mbi 100 kërcënime me vdekje kam marrë

Ministri i brendshëm italian Matteo Salvini, kërcënohet përsëri nga persona ende të paidentifikuar.

Një zarf anonim me një plumb të kalibrit 22 mm ishte adresuar ministrit, njëherësh zëvendës kryeministrit italian.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/266581/plumb-ne-zarf-kercenohet-serish-salvini-mbi-100-kercenime-me-vdekje-kam-marre/

 

FOTO/ Të premten mbërrin për testet mjekësore, Interi kontratë 4-vjeçare me...

Nicolo Barella pritet t’i kryejë të premten testet mjekësore dhe të nënshkruajë kontratë 4-vjeçare me Interin.

Për më shumë           

https://www.syri.net/sport/266738/foto-te-premten-mberrin-per-testet-mjekesore-interi-kontrate-4-vjecare-me/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco