Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:30, 05/07/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

30 qershori na motivon më shumë’/ Basha: ‘Rama me kukuvajkat dështuan në planin për të përçarë PD-në’

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha duke i vendosur në aksionin e tij opozitar. 

‘Qëndrimi ynë është i pandryshueshëm, 30 qershori vetëm na motivon më shumë në vendosmërinë tonë: largimi i Edi Ramës, ndëshkim të politikanëve që vodhën zgjedhjet në bashkëpunim me krimin dhe të gjithë atyre që organizuan dhe zbatuan farsën e 30 qershorit, qeveri tranzitore, zgjedhje të lira e të ndershme, parlamentare dhe lokale.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/265166/30-qershori-na-motivon-me-shume-basha-rama-me-kukuvajkat-deshtuan-ne-planin-per-te-percare-pd-ne/

 

Aksioni opozitar, Berisha: Kryengritja popullore, në 51 format e mosbindjes civile!

Ish-Kryeministri Sali Berisha e ka vlerësuar mjaft qëndrimin e opozitës nga bllokimi i zgjedhjeve më 30 qershor dhe ka shprehur vendosmërinë se shqiptarët duhet të reagojnë me  ’51 format e mosbindjes civile”.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/265088/aksioni-opozitar-berisha-kryengritja-popullore-ne-51-format-e-mosbindjes-civile/

 

‘Do të ketë zhvillime të shpejta’, Kryemadhi: Kryebashkiakët lirojnë zyrat pas zgjedhjeve me dekret

 “Një njeri që ngre çdo gjë mbi ilegjitimitetin, tregon se kapja e sistemit nuk do të tolerohet. Protesta e ditës së hënë do të jetë si çdo protestë tjetër, paqësore. Provokatorët e Edi Ramës dhe Sandër Lleshaj nuk mund të pranojnë presionet dhe provokimet. Me 30 Qershor nuk ka pasur zgjedhje por votime”, deklaroi pak çaste më parë kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi.

Për më shumëhttps://www.syri.net/sport/265219/de-jong-flet-para-prezantimit-te-barcelona-mezi-pres-te-luaj-me-messin/

https://www.syri.net/politike/265083/do-te-kete-zhvillime-te-shpejta-kryemadhi-kryebashkiaket-lirojne-zyrat-pas-zgjedhjeve-me-dekret/

                                    

Frankfurter Allgemeine Zeitung, tregon se si u bllokua nga Hungaria, që njeriu i Sorosit të drejtonte Komisionin Europian

Gazeta gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung: Hungaria bllokoi zgjedhjen e Timmermans si Kryetar i Komisionit Evropian, sepse është njeri i ngushtë me Soros.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/265065/frankfurter-allgemeine-zeitung-tregon-se-si-u-bllokua-nga-hungaria-qe-njeriu-i-sorosit-te-drejtonte-komisionin-europian/

 

Knuti filorus i Ramës thirrje për të refuzuar njeriun e Merkel në krye të BE

Knut Fleckenstein, ish reporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian, anëtar i Partisë Socialdemokrate gjermane, humbësja e madhe e zgjedhjeve europiane të majit, bën thirrje për rrëzimin me votë në Parlamentin Europian të ministres gjermane të Mbrojtjes, Ursula von der Leyen, e nominuar si Presidente e Komisionit Europian nga shefat e qeverive të BE.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/265203/knuti-filorus-i-rames-thirrje-per-te-refuzuar-njeriun-e-merkel-ne-krye-te-be/

                                    

Protesta e 8 Korrikut/ Tabaku fton shqiptarët: Demokracia është mundësia për të guxuar

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, përmes një statusi në Facebook shkruan se, 30 qershori tregoi fytyrën e vërtetë të Ramës.

Qeveria e tij,  sipas Tabakut, është në krizë të rëndë kushtetuese, sociale dhe ekonomike.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/265193/protesta-e-8-korrikut-tabaku-fton-shqiptaret-demokracia-eshte-mundesia-per-te-guxuar/

 

Kreu i KQZ kërkon hetim administrativ për mbushjen e kutive/ 'Bibat' e Ramës kundër

Anëtarët socialistë të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve kanë rrëzuar kërkesën e kreut të KQZ-së, Klement Zguri për hetim administrativ të votimeve.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/265186/kreu-i-kqz-kerkon-hetim-administrativ-per-mbushjen-e-kutive-bibat-e-rames-kunder/

 

‘Rruga e Shqipërisë në BE e bllokuar nga narkoshteti, apo shteti i mafies së drogës!’

Ish-kryemnistri Berisha duke cituar shkrimin e fundit të ZDF-së me titull: “Lidhjet e Mafias me politikën po bllokojnë integrimin e Shqipërisë’, shkruan se: ‘Rruga e Shqipërisë për në BE e bllokuar nga narkoshteti, apo shteti i mafies së drogës!

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/265222/rruga-e-shqiperise-ne-be-e-bllokuar-nga-narkoshteti-apo-shteti-i-mafies-se-droges/

 

Zëdhënësi i Metës sulmon ‘fishat’ e Fugës në emisione: 'Disa panele janë bërë si tenderat fiktiv të PPP-ve'

Zëdhënësi i Presidentit Meta, Tedi Blushi, në një status të tijin në facebook ka sulmuar një pjesë të analistëe që marrin pjesë në panelet e emisioneve të cilët si prurje apo sugjerim direkt i Fugës, sipas tij i kanë kthyer panelet si tenderat fiktivë të PPP-ve të Ramës/

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/265216/zedhenesi-i-metes-sulmon-fishat-e-fuges-ne-emisione-disa-panele-jane-bere-si-tenderat-fiktiv-te-ppp-ve/

                                    

‘Nuk liroj zyrën’/ Ademi: ‘Rezistencë deri në fund, zbatoj ligjin’

Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, nga studio e ‘Opinion’ thotë se do të qëndrojë në zyrë pasi është duke zbatuar ligjin.

Ademi tha se përfaqëson njerëzit pasi është zgjedhur në mënyrë legjitime.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/265209/nuk-liroj-zyren-ademi-rezistence-deri-ne-fund-zbatoj-ligjin/

 

Vendi në pasiguri totale, 50-vjeçari vritet me bukë në dorë, plagosen 7 të tjerë

Një person u vra mesditën e sotme në qytetin e Kavajës pas një konflikti mes disa të rinjve, për gërvishtjen  e makinave.

Nga të shtënat mbetën të plagosur edhe tre persona që ndodheshin në lokal, të cilët nuk kishin lidhje me autorët.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/265133/vendi-ne-pasiguri-totale-50-vjecari-vritet-me-buke-ne-dore-plagosen-7-te-tjere/

 

Nënë e 7 fëmijëve, vuri ne rresht gjeneralët, kush është gjermanja që do drejtojë Komisionin Europian

Nga pikëpamja politike mund të konsiderohet një “bijë arti”: babai i saj, Ernst Albrecht, ka qenë ministër dhe president i Saksonisë së Poshtme, si dhe një politikan shumë i njohur në Gjermani në fundin e viteve 1900.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/265036/nene-e-7-femijeve-vuri-ne-rresht-gjeneralet-kush-eshte-gjermanja-qe-do-drejtoje-komisionin-europian/

                                    

De Jong flet para prezantimit te Barcelona: Mezi pres të luaj me Messin

Frenki De Jong do të prezantohet nesër zyrtarisht te Barcelona.

Pas mbërritjes në Spanjë, De Jong ka dhënë një intervistë për mediat spanjolle.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/265219/de-jong-flet-para-prezantimit-te-barcelona-mezi-pres-te-luaj-me-messin/

                                     

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco