Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:09, 04/07/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Në 8 Korrik Opozita i rikthehet protestave/ Basha: Të bashkuar për të çmontuar diktaturën

Opozita i rikthehet protestave dhe më datë 8 korrik, ora 20:00, do të jetë sërish në Bulevardin "Dëshmorët e Kombit".

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/264951/ne-8-korrik-opozita-i-rikthehet-protestave-basha-te-bashkuar-per-te-cmontuar-diktaturen/

 

Reuters 'shuplakë' Ramës: Shqipëria, një ndër vendet më të korruptuara të Europës

Deklarata e Presidentit francez, Emmanuel Macron, për pezullimin e procesit të zgjerimit të Bashkimit Europian ka tërhequr vëmendje të madhe në mediat ndërkombëtare.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/264926/reuters-shuplake-rames-shqiperia-nje-nder-vendet-me-te-korruptuara-te-europes/

 

30 Qershori është nul, cënon sundimin e ligjit dhe nuk prodhon asnjë përfaqësim politik

Nga Lulzim Basha.

Qëndrimi "le ta uzurpojë pushtetin vendor Edi Rama në mënyrë antikushtetuese dhe të paligjshme, se pas ca muajsh do krijojmë Gjykatën Kushtetuese dhe pastaj gjykon ajo me prapaveprim", bie ndesh me parimet e shtetit të së drejtës dhe me parimet bazë të demokracisë.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/264874/30-qershori-eshte-nul-cenon-sundimin-e-ligjit-dhe-nuk-prodhon-asnje-perfaqesim-politik/

 

Fondacioni Soros kërkoi që minierat e Trepçës t’i jepen Serbisë

Fondacioni për Shoqërinë e Hapur Dega-Beograd (Soros Foundation), është nxitësi dhe autori i studimit të detajuar për këmbimin e territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/264900/fondacioni-soros-kerkoi-qe-minierat-e-trepces-ti-jepen-serbise/

                                    

Shkeljet kushtetuese me Prokuroren/ Meta: Zgjedhja e Markut, momenti i nisjes së 'Ramaformës'

Presidenti Ilir Meta solli sot në mbrëmje në vëmendje, momentin kyç dhe më cilësor, sipas tij, se si Reforma në Drejtësi u shndërrua në Ramaformë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/264977/shkeljet-kushtetuese-me-prokuroren-meta-zgjedhja-e-markut-momenti-i-nisjes-se-ramaformes/

 

Meta sulmon sërish Ramën: Ja si ‘Timonieri’ kaloi nga ‘Reforma’ në ‘Ramaforma’

Presidenti Meta i ka dërguar sërish një tjetër mesazh të gjatë publik kryeministrit Rama, të cilin e quan Timonieri, ku i kujton të gjitha etapat që Rama ka shkelur në ‘Reformën në Drejtësi’ duke e kthyer në ‘Ramaforma’, një reformë që ose nuk ka marrë formë ose është formuar keq nga Rama.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/264971/meta-sulmon-serish-ramen-ja-si-timonieri-kaloi-nga-reforma-ne-ramaforma/

 

Avokati i njohur në SHBA: Soros kontrollon qeveritë, ja ç’bëri në Shqipëri në 30 qershor

Avokati i njohur shqiptaro-amerikan, Peter Lumaj, ka tërhequr vëmendjen në Shtetet e Bashkuara me intervistën e tij në Fox News

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/264975/avokati-i-njohur-ne-shba-soros-kontrollon-qeverite-ja-cberi-ne-shqiperi-ne-30-qershor/

 

Pse Ilir Meta i shkruajti ambasadorit Soreca?

Përtej toneve kordiale të komunikimit diplomatik, kundërpërgjigjja që Ilir Meta i bëri ambasadorit të BE pas thirrjes së tij për nisjen urgjent të dialogut ka një prapamendim të qartë. Më parë zoti Soreca pati deklaruar se: “Është koha që qeveria, opozita dhe institucionet të tregojnë pjekuri politike dhe të angazhohen urgjentisht në një dialog politik për të kapërcyer situatën aktuale”.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/264854/pse-ilir-meta-i-shkruajti-ambasadorit-soreca/

 

FOTO/ Për ndonjërin, që dyshon në shëmtinë e farsës moniste të Edvin Kristaq Mafias

Një shfaqje më tepër se turpëruese e një komisioneri të PS gjatë votimit të 30 qershorit,  filmuar qëllimisht me video dhe që diskretiton sa individin dhe vetë forcën politike që e ka caktuar në detyrë, është konsideruar nga ish-kryeministri Sali Berisha si një shëmti tjetër e farsës së 30 qershorit.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/264843/foto-per-ndonjerin-qe-dyshon-ne-shemtine-e-farses-moniste-te-edvin-kristaq-mafias/

 

Media amerikane: Si Rama po shkatërron drejtësinë dhe po shet Kosovën me bekimin e George dhe Alex Soros

Reforma në drejtësi në Shqipëri është lojë e Edi Ramës, që përmes George Soros, kërkon të kapë totialisht sistemin e drejtësisë në Shqipëri.

Kështu shkruan në një artikull të sajin portali amerikan, Creative Destruction Media.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/264995/media-amerikane-si-rama-po-shkaterron-drejtesine-dhe-po-shet-kosoven-me-bekimin-e-george-dhe-alex-soros/

                                    

Vodhën 8 mln euro, policia jep 10 mije euro per spiunin

Pas grabitjes spektakolare të miliona eurove në Rinas policia ka shpallaur në kërkim tre persona. Në njofitimin e fundit policia bën publik edhe faktin se do të japë si shpërblim 10 mijë euro çdo prsoni që jep informacione të sakata.
Polcia kërkon ndihmën e qytetarëve.

Për më shumë           

https://www.syri.net/kronike/264902/vodhen-8-mln-euro-policia-jep-10-mije-euro-per-spiunin/

 

Cili është David-Maria Sassoli, Presidenti i ri i Parlamentit Europian?

Politikani i Partisë Demokratike italiane dhe ish-gazetari i  televizionit, David Sassoli u zgjodh si President i PE për dy vitet e gjysmë, që  vijnë.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/264881/cili-eshte-david-maria-sassoli-presidenti-i-ri-i-parlamentit-europian/

 

Neymar ngushëllon Messin për eliminimin e Argjentinës

Sot në orën 2:30 të mëngjesit u luajt ndeshja gjysmëfinale e Kupës së Amerikës midis Argjentinës dhe Brazilit, e cila përfundoi me fitoren e këtyre të fundit 2-0.

Për më shumë           

https://www.syri.net/sport/264958/neymar-ngushellon-messin-per-eliminimin-e-argjentines/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco