Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:09, 24/06/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

I rrethuar me qindra forca policore, Gjirokastra i thotë 'Jo' Ramës

Kryeministri Edi Rama është pritur me protesta edhe në takimit që po zhvillon këto momente në Gjirokastër.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/262478/i-rrethuar-me-qindra-forca-policore-gjirokastra-i-thote-jo-rames/

 

Konflikti civil po hedh shtat në Shqipëri/ VATRA: Palët të ulen në tryezën e bisedimeve

Në kulmin e krizës politike në vend, me mazhorancën që këmbëngul të shkojë e vetme në zgjedhje, duke refuzuar edhe zbatimin e dekretit të presidentit të Republikës, vjen reagimi nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/262445/konflikti-civil-po-hedh-shtat-ne-shqiperi-vatra-palet-te-ulen-ne-tryezen-e-bisedimeve/

 

VIDEO/ Përgjimet e ‘Bild’, PD: Kreu i policisë u promovua pasi bleu votat

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazmend Bardhi tha se përgjimet e gjermanes ‘Bild’ janë të provuara ndaj dhe prokuroria duhej të kishte bërë lëvizjet e radhës në arrestimin e personave të përfshirë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/262422/video-pergjimet-e-bild-pd-kreu-i-policise-u-promovua-pasi-bleu-votat/

 

Intervista e plotë/ Basha: Bild faktoi se zgjedhjet janë vjedhur në gjithë Shqipërinë

 ‘Zgjidhja e krizës politike nuk mund të kalojë nëpërmjet një pazari mes palesh. Nuk mund të ketë zgjidhje të krize pa drejtësi dhe pa i dhënë fund pandëshkueshmërisë së politikanëve të lidhur me krimin që kanë vjedhur zgjedhjet’.  

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/262378/intervista-e-plote-basha-bild-faktoi-se-zgjedhjet-jane-vjedhur-ne-gjithe-shqiperine/

 

VIDEO/ Basha për REL: Ftesat e Edi Ramës janë thjeshtë për të hedhur hi syve

 ‘Kriza politike ka tre dimensione, kapjen e gjithë pushteteve në një dorë, ajo që njihet si autokraci.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/262366/video-basha-per-rel-ftesat-e-edi-rames-jane-thjeshte-per-te-hedhur-hi-syve/

 

Përdorimi i kulteve fetare në fushatën e PS/ Reagon Spaho: Shumë e turpshme

Pas skandalit të bërë publikë orët e fundit, ku kandidatë të PS-së, Tërmet Peçi dhe Majlinda Bufi bëjnë fushatë duke përdorur kishat e Lenklit dhe Kurjanit, vjen edhe reagimi i nënkryetarit të PD-së, Edmond Spaho.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/262476/perdorimi-i-kulteve-fetare-ne-fushaten-e-ps-reagon-spaho-shume-e-turpshme/

 

PS fushatë brenda në kisha/ Reagon kleri orthodoks: Marrëzia nuk ka fund

Rilindasit mund të arrinin shumë larg me lidhjet e tyre në botën e krimit, kjo dihej. Madje që ti katapultonin ata edhe në majat e politikës. Por që të përdornin edhe kishat për fushatën e tyre elektorale, monopartiake, kjo nuk pritej.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/262439/ps-fushate-brenda-ne-kisha-reagon-kleri-orthodoks-marrezia-nuk-ka-fund/

                                    

FOTO/ Reagon Forumi i Grave të Partisë Popullore Europiane: Shqipëria me të burgosur politikë, mes tyre gra e vajza

Ngjarjet e fundit të ndodhura në Mat dhe Shkodër, ku dhuna policore dhe gazi lotsjellës nuk kurseu as gratë, ka sjellë reagimin e ndërkombëtarëve.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/262440/foto-reagon-forumi-i-grave-te-partise-popullore-europiane-shqiperia-me-te-burgosur-politike-mes-tyre-gra-e-vajza/

                                    

Kokëdhima shpërthen ndaj Ramës: Të shembim të vdekurin që ecën

Partia ZGJIDHJA përmes një komunikate për mediat shprehet se është emergjencë kombëtare që të shembet nga pushteti Edi Rama, të cilinj e konsideron “të vdekurin që ecën”.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/262448/kokedhima-shperthen-ndaj-rames-te-shembim-te-vdekurin-qe-ecen/

                                    

Shqiptarët ‘zotër’ të trafikut të drogës në Europë/ Dy të arrestuar edhe në Francë

Nuk kanë fund lajmet nga bota që flasin për shqiptarët dhe kontrollin që kanë në Europë sa i përket trafikut të drogërave. Pas Italisë dhe Greqisë, ku lajmet e kronikës dominohen nga bashkëkombasit tanë, rasti më i fundit vjen nga Franca, aty ku policia e  Tenneville ka vënë në pranga dy shqiptarë, nën akuzën e trafikut të drogës.

Për më shumë           

https://www.syri.net/kronike/262462/shqiptaret-zoter-te-trafikut-te-droges-ne-europe-dy-te-arrestuar-edhe-ne-france/

 

Ja çfarë thonë dokumentet turke për origjinën serbe të Hashim Thaçit

Babai i Hashimit, Haxhiu ishte shumarë (roje pylli).

Babai i Haxhiut Sinani a ishte Sinan Idrizi? Po babai i Sinanit, a ishte Radosllav Daniloviç, pop serb. A ishte martu me rome, dhe kisha a e kishte përjashtuar? E ky prej inatit të tyre a e pranoj fenë islame dhe e merr emrin Jusuf? Pra, Jusufi, që në të vërtetë është Radosllav Danilloviç, ka vdekur në vitin jo të largët 1929.

Për më shumë           

https://www.syri.net/kosova/262361/ja-cfare-thone-dokumentet-turke-per-origjinen-serbe-te-hashim-thacit/

 

Zyrtare/ Opozita rifiton Stambollin, lëkundet pushteti i Erdogan

Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) e presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan  ka humbur sërish zgjedhjet lokale në Stamboll.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/262487/zyrtare-opozita-rifiton-stambollin-lekundet-pushteti-i-erdogan/

 

Eto’o këshillon Salah se cilin klub të zgjedhë mes Barcelonës dhe Realit

Që kur mbërriti në radhët e Liverpoolit, Mohamed Salah është kurorëzuar si një nga futbollistët më të fortë në botë.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/262490/etoo-keshillon-salah-se-cilin-klub-te-zgjedhe-mes-barcelones-dhe-realit/

                                    

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco