Haradinaj: Kur e pyeta Bushatin pse s'dilnin kundër ndryshimit të kufijve, më tha: E kam shef Edi Ramën!

Haradinaj: Kur e pyeta Bushatin pse s'dilnin kundër ndryshimit të kufijve, më tha: E kam shef Edi Ramën!

08:49, 15/06/2019
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka folur për përplasjet me kryeministrin shqiptar, Edi Rama. Ai thotë se është përshëndetur edhe me të gjatë shënimit të 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës, duke theksuar se nuk ka pasur rast të sqarohet me të për mosmarrëveshjet pas Samitit të Berlinit.

“UnĂ« i pĂ«rshĂ«ndeta publikisht edhe kryeministrin Rama dhe presidentin Meta, Ă«shtĂ« mirĂ« qĂ« kanĂ« ardhur. Nuk kam pasur rast tĂ« sqarohem. UnĂ« e pata ftuar edhe nĂ« hapjen e AutostradĂ«s “ArbĂ«n Xhaferi,” ai mĂ« pati premtuar qĂ« do tĂ« vijĂ«, por nuk erdhi, pastaj nuk kam pasur rast”, ka thĂ«nĂ« ai, sipas Bota.sot.

Ai tha se etiketimet qĂ« ia kanĂ« bĂ«rĂ« njĂ«ri-tjetrit nĂ« distancĂ«, nuk duhen marrĂ« si tĂ« tilla. “Etiketimet nuk duhet me i marrĂ« si tĂ« tilla. UnĂ« mund tĂ« ia konfirmoj opinionit qĂ« kam shprehur respekt dhe mbĂ«shtetje pĂ«r tĂ« majtĂ«n, por kĂ«to nuk i kam thĂ«nĂ« nĂ« ndonjĂ« agjendĂ«. UnĂ« e kam treguar njĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« qĂ« ka ndodhur nĂ« Berlin, e qĂ« nĂ« mĂ«nyra tĂ« ndryshme e konfirmuan edhe vet”, deklaroi ai nĂ« “Interaktiv”.

MĂ« tej, kreu i ekzekutivit foli pĂ«r njĂ« samit tĂ« mĂ«hershĂ«m tĂ« organizuar nĂ« DurrĂ«s, kohĂ« kur nĂ« krye tĂ« diplomacisĂ« shqiptare ishte Ditmir Bushati. Haradinaj thotĂ« se nĂ« atĂ« kohĂ«, Bushati i kishte thĂ«nĂ« se nuk mund tĂ« dalĂ« e tĂ« kundĂ«rshtojĂ« idenĂ« e shkĂ«mbimit tĂ« territoreve pĂ«r shkak se “e kam shef Edi RamĂ«n”.

“Ishte samiti i DurrĂ«sit dhe erdhi ministri Markoviq, mĂ« vonĂ« u bashkua komisionari Hahn dhe nĂ« njĂ« rast i thash Ditmir Bushatit, ‘i nderuar ministĂ«r, si ka mundĂ«si qĂ« ju nuk e keni njĂ« qartĂ«si nĂ« respektim tĂ« territoreve tĂ« KosovĂ«s dhe si nuk dilni kundĂ«r lĂ«vizjes me territore pĂ«r KosovĂ«n’, ai mĂ« tha qĂ« ‘unĂ« e kam shef Edi RamĂ«n dhe nga ai varĂ«t se sa do tĂ« jem nĂ« Qeveri’”, ka thĂ«nĂ« Haradinaj, duke shtuar se nga kĂ«to pĂ«rvoja e bĂ«jnĂ« qĂ« tĂ« ketĂ« kujdes.

Ai thotë se ishte angazhim direkt edhe i Thaçit edhe i Ramës që ai të reflektojë për shkak të autoriteteve të larta evropiane./Botasot

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco