VIDEO/ Ceremonia e 20 vjetorit të hyrjes së NATO-s në Kosovë

VIDEO/ Ceremonia e 20 vjetorit të hyrjes së NATO-s në Kosovë

12:13, 12/06/2019

Me duartrokitje dhe brohoritje nga qytetarët ka marrë fjalën Madeline Albright.

Ajo thotë se është e nderuar që është në Kosovë.

“Ne kurrë nuk do të ju harrojmë. Ne do te ju përkrahim gjithmonë”.

Ajo po tregon se si presidenti Clinton e ka telefonuar në mes të natës.

“Dhe i ka thënë se do ta bëjmë gjënë e duhur për Kosovën. Dhe unë i thash po do ta bëjmë të duhurën”, ka thënë Albright.

Thaçi turpërohet para Clintonit dhe Albrightit

Si president i Kosovës u them me sinqeritetin me te madh faleminderit. Thank you Thaçi ngatërron datën e pavarësisë

Presidenti i vendit Hashim Thaçi në tubimin për shënimin e 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës, u ka uruar mirëseardhje ish-presidentit amerikan Bill Clinton, ish-sekretares së shtetit Medeleine Albright, presidentit Ilir Meta, kryeministrit shqiptar Edi Rama, të cilët po marrin pjesë në këtë tubim.

Ai ka thënë se 12 qershori është data që bashkon të gjithë qytetarët e Kosovës, raporton “Bota sot”.

“12 qershori është data që na bashkon te gjithëve si qytetarë të Kosovës. Këtë ditë u rilindëm ne. 12 qershori është identiteti i themelimit tonë si Kosovë si pjesë e pandashme e Evropës dhe perëndimit”, ka thënë Thaçi.

Ai ka theksuar se Kosova do të jetë falënderuese ndaj miqve që na ndihmuan në pranverën e vitit 1999, sa të ketë jetë në Kosovë.

“Ashtu si jemi sot kosovarë, amerikanë, francezë, ashtu ishim bashkë edhe atëherë kur rrezikohej mbijetesa e një populli. Kur qytetarët e Kosovës ishin gati të sakrifikoheshin për vendin e tyre. Sa të ketë jetë dhe njerëz në këtë anë, sa të ketë Kosovë, ne do të jemi falënderues për atë që u bë në pranverën e vitit 1999. Ishte vendim i drejtë”, ka theksuar ai.

Por, presidenti gjatë fjalimit ka ngatërruar datën e shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

“Ne kemi shpallur pavarësinë me 17 shkurt të vitit 2018” tha ai, duke e përmirësuar menjëherë me 2008.

***

Ka nisur tubimi për shënimin e 20-vjetorit të hyrjes së forcave të NATO-s në Kosovë, e cila i dha fund gjenocidit serb mbi vendin tonë.

Në këtë tubim madhështor, por marrin pjesë personalitete të larta ndërkombëtare e vendore.

Në mesin e tyre janë ish-presidenti amerikan Bill Clinton, ish-sekretarja amerikane e shtetit Madeliene Albright, ish-komandanti i NATO-s, gjeneral Wesley Clark, presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama e personalitete të tjera të larta nga rajoni.

Ky tubim është hapur me një dokumentar që i dedikohet 20- vjetorit të hyrjes së NATO-s në Kosovë, ditë kjo e cila konsiderohet si Dita e Çlirimit të vendit

Brohoritje të shumta nga qytetarët e Kosovës për presidentin Bill Clinton. USA, Bill Clinton dhe Albright janë emrat që qytetarët po brohorasin.

***

Presidenti Thaçi në fjalimin e tij u ka uruar mirëseardhje Clintonit, Albrightit, Clarkit dhe personalitetëve tjera.

“12 qershori është data që na bashkon te gjithëve si qytetarë te Kosovës. Këtë ditë u rilindëm ne. 12 qershori është identiteti i themelimit tonë si Kosovë si pjesë e pandashme e Evropës dhe perëndimit. Ashtu si jemi sot kosovarë, amerikanë, francezë, ashtu ishim bashkë edhe atëherë kur rrezikohej mbijetesa e një populli. Kur qytetarët e Kosovës ishin gati të sakrifikoheshin për vendin e tyre. Sa të këtë jetë dhe njerë në këtë anë sa të ketë Kosovë ne do të jemi falënderues për atë qe u bë në pranverën e vitit 1999. Ishte vendim i drejtë. Si president i Kosovës u them me sinqeritetin me te madh faleminderit. Thank you.”, ka deklaruar Thaçi.

***

Forcat të shumta të policisë janë angazhuar për të siguruar që vizita e presidentit amerikan Bill Clinton, ish-sekretares Madeleine Albright dhe gjeneralit Wesley Clark, të kalojë pa asnjë incident të mundshëm.

Derisa është përgatitur sot organizimi kryesor në qendër të sheshit të Prishtinës, për shënimin e 20 vjetorit të hyrjes së NATO-së dhe çlirimit të Kosovës, në të cilin do të marrin pjesë Clinton, Albright e Clarck, janë angazhuar edhe forca speciale të Policisë së Kosovës të cilët me snajper do të kujdesen për sigurinë.

Clinton do të parakalojë nëpër sheshin qendror të Prishtinës, e qytetar të shumtë do të kenë rastin që ta shohin e përshëndesin.

Ka arritur në sheshin Skënderbeu ish presidenti Bill Clinton. Po ashtu ka arritur edhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama.

Qytetarët në pritje të Clinton dhe Albright në sheshin “Skënderbeu”

Qytetarë të shumtë janë mbledhur në sheshin Skënderbeu per të ndjekur ceremoninë. Ata mbajnë në duar flamuj amerikanë dhe pankarta me fotografinë e ish presidentit amerikan Bill Clinton.

***

Gjithçka gati për nisjen e Tubimit qendror të shënimit të 20 vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë, raporton“Bota sot”.

Ky tubim mbahet në sheshin “Skënderbeu”, ku marrin pjesë edhe ish presidenti amerikan Bill Clinton, ish-sekretarja amerikane e shtetit Madeline Albright, ish-komandanti i NATO-s gjenerali Wesley Clark e të tjera personalitete nga vendi dhe bota.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco