Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:23, 11/06/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

ARGUMENTET E PLOTA/ Presidenti Meta: Ja ku jam bazuar për shtyrjen e zgjedhjeve

Janë bërë publiket argumentet e plota të presidentit Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit.

Gjithashtu Presidenti Ilir Meta ka bërë publike edhe arsyet e plota se pse ka zhdekretuar dekretin e datës 5 nëntor 2018 për caktimin e datës së zgjedhjeve.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/259206/argumentet-e-plota-presidenti-meta-ja-ku-jam-bazuar-per-shtyrjen-e-zgjedhjeve/

 

VIDEO/ Presidenti Meta e zhdekreton LIVE datën e zgjedhjeve të 30 qershorit

Presidenti Ilir Meta ka dalë në një konferencë të jashtëzakonshme për mediat, për të sqaruar se pse ka marrë vendimin për shtyrjen e zgjedhjeve.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/259190/video-presidenti-meta-e-zhdekreton-live-daten-e-zgjedhjeve-te-30-qershorit/

 

Presidenti Meta vulos vendimin e tij të fortë, me Shqiponjën Kombëtare!

Kryeministri Edi Rama, gjatë këtyre ditëve që ka vijuar një fushatë farsë elektorale është kujdesur që në mitingjet e tij të heqë flamurin e partisë dhe ta zëvendësojë me atë kuq e zi, kombëtarë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/259198/presidenti-meta-vulos-vendimin-e-tij-te-forte-me-shqiponjen-kombetare/

 

Basha i vendosur: Me Ramën kryeministër nuk ka zgjedhje, as më 30 qershor, as më 30 korrik, as më 30 gusht

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha sfidoi sot nga selia blu nismën e socialistëve për të shkarkuar Presidentin pasi shfuqizoi dekretin për zgjedhjet.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/259355/basha-i-vendosur-me-ramen-kryeminister-nuk-ka-zgjedhje-as-me-30-qershor-as-me-30-korrik-as-me-30-gusht/

 

Nxori Spiropalin të ‘shkarkojë’ Presidentin, por a e ka lexuar Edi Rama nenin 90-të të Kushtetutës?!

Brenda mbledhjes së kryesisë së PS-së të thirrur urgjentisht nga kryetari, Edi Rama, ky i fundit në fjalën e tij është shfaqur i vendosur dhe ka konfirmuar edhe një herë qëndrimin se zgjedhjet lokale do të mbahen më 30 qershor, pavarësisht nga firma që hodhi sot presidenti Meta, për anulimin e tyre.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/259227/nxori-spiropalin-te-shkarkoje-presidentin-por-a-e-ka-lexuar-edi-rama-nenin-90-te-te-kushtetutes/

 

Takimi i Bashës me aleatët/ Mediu: Qëndrim i përbashkët, zgjedhje të lira e të ndershme pa Ramën kryeministër

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mblodhi sot pasdite aleatët e tij politik, takim i cili vjen pasi Presidenti firmosi zhdekretimin e datës së zgjedhjeve.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/259385/takimi-i-bashes-me-aleatet-mediu-qendrim-i-perbashket-zgjedhje-te-lira-e-te-ndershme-pa-ramen-kryeminister/

 

'The Guardian' 'shuplakë' Ramës: Po e zhyt vendin në krizë të thellë kushtetuese

Në artikullin e saj për situatën në Shqipëri, gazeta prestigjoze britanike “The Guardian” prek edhe krizën institucionale që po kalon vendi pas dekretit të presidentit Ilir Meta për të anulluar 30 qershorin.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/259378/the-guardian-shuplake-rames-po-e-zhyt-vendin-ne-krize-te-thelle-kushtetuese/

 

VIDEO/ Karakteri pervers i Ramës, si i gënjeu shqiptarët në 6 vite

Edi Rama përballë vetvetes të cilën e gënjen paturpësisht sa herë del në ballafaqim me publikun dhe pasqyrën.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/259389/video-karakteri-pervers-i-rames-si-i-genjeu-shqiptaret-ne-6-vite/

 

Juristi: Vendimi i KQZ, atentat kushtetues/ Batuta e gazetarit: Tani bën edhe divorce

I ftuar në "360 Gradë" në Ora News, juristi Jordan Daci është shprehur se, me vendimin e sotëm, duke dalë kundër presidentit Ilir Meta, KQZ bëri atentat Kushtetues.

 Për më shumë

https://www.syri.net/politike/259408/juristi-vendimi-i-kqz-atentat-kushtetues-batuta-e-gazetarit-tani-ben-edhe-divorce/

 

‘Ka treguar që nuk kupton’, Alibeaj: ‘Dhëmbë për dhëmbë me Ramën’

Ish-deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj paralajmëroi se protestat e opozitës do të vazhdojnë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/259410/ka-treguar-qe-nuk-kupton-alibeaj-dhembe-per-dhembe-me-ramen/

 

‘Nevojë për ndryshim radikal’, Lubonja: ‘Rama nuk rrëzohet me forma demokratike’

Analisti Fatos Lubonja nga studio e News 24, thotë se ky regjim nuk mund të rrëzohet më mjete demokratike, duke shtuar se në vendin tonë duhet të ketë ndryshim radikal, duke shtuar se thirrjet për dialog nuk do të kenë sukses.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/259383/nevoje-per-ndryshim-radikal-lubonja-rama-nuk-rrezohet-me-forma-demokratike/

 

Nishani për Syri Tv: Rama kapi me krimin kolonat e shtetit, Meta stopoi rënien e shtetit në humnerë

Ish-Presidenti Nishani ka komentuar për Syri Tv edhe përgjimet e publikuara nga ‘Bild’ ku zyrtarë të lartë socialistë janë kapur duke blerë votat me krerë të bandave kriminale në vitin 2017. Nishani komentoi edhe arsyen përse në këtë rast është cënuar rëndë siguria kombëtare dhe përgjegjës nr 1 për këtë ka bërë kryeministrin Edi Rama.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/259339/nishani-per-syri-tv-rama-kapi-me-krimin-kolonat-e-shtetit-meta-stopoi-renien-e-shtetit-ne-humnere/

 

Haradinaj përkujton Lidhjen Shqiptare të Prizrenit: Traseja e rrugës sonë të deritanishme

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj kujtoi sot 141 vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Ai e vlerësoi si  një nga momentet kyçe të historisë dhe kthesë për kahen politike të vendit, për liri dhe pavarësi. 

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/259263/haradinaj-perkujton-lidhjen-shqiptare-te-prizrenit-traseja-e-rruges-sone-te-deritanishme/

                                    

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco