Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:18, 23/05/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Basha: Nuk do ketë pakte kulisash, do ketë një dialog kombëtar dhe vendimarrje me referendum nga populli

Kreu demokrat Lulzim Basha deklaroi se “Largimi i Edi Ramës është hapi I parë I panegociushëm, hapi që do ti hapë rrugë zgjidhjes politike të krizës.”. 

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/254953/basha-nuk-do-kete-pakte-kulisash-do-kete-nje-dialog-kombetar-dhe-vendimarrje-me-referendum-nga-populli/

 

Vjen përgjigja e Bashës: Rama na propozon kapitullimin, me 30 qershor përballje në çdo qendër votimi

Kreu i PD-së, Lulzim Basha i është përgjigjur letrës publike të kryeministrit Rama.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/254949/vjen-pergjigja-e-bashes-rama-na-propozon-kapitullimin-me-30-qershor-perballje-ne-cdo-qender-votimi/

 

Pritje e jashtëzakonshme për Bashën në hyrje të Durrësit: Uragani i shpresës po rritet nga ora në orë

Kryetari i Partisë Demokratike dhe i Opozitës së Bashjuar Lulzim Basha, do të jetë pas pak në aktivin e Partisë Demokratike në Durrës ku do të shpërndajë anëtarësimet e reja të të rinje.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/254933/pritje-e-jashtezakonshme-per-bashen-ne-hyrje-te-durresit-uragani-i-shpreses-po-rritet-nga-ora-ne-ore/

 

‘Ishte tallje me shkrim’, Shehi për ftesën e Ramës për dialog: Basha nuk ka kosto nëse i thotë ‘Jo’

Kreu i LZHK-së e ka cilësuar si një tallje me shkrim letrën publike që Rama i ka çuar sot kryetarit të Partisë Demokratike ku e ftonte këtë të fundit për dialog

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/254986/ishte-tallje-me-shkrim-shehi-per-ftesen-e-rames-per-dialog-basha-nuk-ka-kosto-nese-i-thote-jo/

 

Meta thumbon sërish Ramën dhe Thaçin: Delirimet nuk i shërbejnë kontributit të Shqipërisë në NATO dhe BE

Presidenti Meta ka konfirmuar edhe njëherë qëndrimin e tij të palëkundur, që Shqipëria të mbetet një faktor stabilizues dhe europianizues në rajon dhe të vendosë fr çdo delirimi folklorik që nuk i shërben kontributit të saj në NATO dhe në Bashkimin Evropian.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/254957/meta-thumbon-serish-ramen-dhe-thacin-delirimet-nuk-i-sherbejne-kontributit-te-shqiperise-ne-nato-dhe-be/

 

Zëri i Amerikës jehonë shqetësimit të presidentit Meta: Pse jemi pa Gjykatë Kushtetuese?!

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, foli sot me shqetësim për vonesat në reformimin e sistemit gjyqësor dhe mosfunksionimin e Gjykatës Kushtetuese për shkak të saj.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/254875/zeri-i-amerikes-jehone-shqetesimit-te-presidentit-meta-pse-jemi-pa-gjykate-kushtetuese/

 

Godet presidenti Meta: Reforma në drejtësi nuk është sukses, kjo nuk është drejtësi Europiane

Kreu i shtetit, Ilir Meta ka folur për krizën politike në Shqipëri. Ai thotë se nuk mund të flitet për sukses të reformës në drejtësi, kur nuk kemi Gjykatë Kushtetuese.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/254818/godet-presidenti-meta-reforma-ne-drejtesi-nuk-eshte-sukses-kjo-nuk-eshte-drejtesi-europiane/

 

Ndërkombëtarët kanë dosjen me përgjime për Ballën dhe Gjiknurin

Pas publikimit nga gazeta gjermane ‘Bild’ të një pasazhi nga dosja e cila përmban përgjimet për masakrën elektorale, ku del kryeministri Edi Rama duke biseduar me kryetarin e shtabit elektoral dhe të një KZAZ-je pas ‘punës së kryer’ me votat e mbledhura, duket se në ‘tavën’ e ndërkombëtarëve janë edhe 2 figura të tjera të larta të Rilindjes.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/254805/nderkombetaret-kane-dosjen-me-pergjime-per-ballen-dhe-gjiknurin/

 

'Paranojaku Rama mbylli Agon Channel', ja sa do i kushtojë xhepit të çdo shqiptari gjoba 140 mln euro

Gjoba e majme prej 140 milion euro që Gjykata e të Drejtave të Njeriut në Strasburg ka vendosur ndaj qeverisë Rama për mbylljen e Agon Channel, tre vite më parë do ti kushtojë rëndë xhepit të taksapaguesve shqiptarë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/254918/paranojaku-rama-mbylli-agon-channel-ja-sa-do-i-kushtoje-xhepit-te-cdo-shqiptari-gjoba-140-mln-euro/

 

FOTO/ Ja kush është zyrtari shqiptar që humbi jetën sot pasdite në Rumani

Ervin Dervina, Oficer Kontakti i Shqipërisë në SELEC, ka hunbur jetën sot në rrethana tragjike në Targu Mures në Rumani.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/254963/foto-ja-kush-eshte-zyrtari-shqiptar-qe-humbi-jeten-sot-pasdite-ne-rumani/

 

Haradinaj, Thaçit/ Je në zor të madh që po godet Berishën

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka komentuar marrëdhëniet e tensionuara kohëve të fundit midis ish kryeministrit Berisha dhe presidentit Hashim Thaçi.

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/254993/haradinaj-thacit-je-ne-zor-te-madh-qe-po-godet-berishen/

 

Paralajmërimi/ ISIS paralajmëron sulme në Londër dhe New York

Ata në Siri janë shkatërruar, por vazhdojnë si grupime të vogla në disa vende dhe shpesh paralajmërojnë dhe ndërmarrin akteterroriste.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/255002/paralajmerimi-isis-paralajmeron-sulme-ne-londer-dhe-new-york/

 

Nga Ranieri te Conte, ja sa i kanë kushtuar Abramovichit trajnerët e shkarkuar nga Chelsea

Chelsea i Londrës vetëm pak ditë më parë humbi gjyqin me trajnerin italian, Antonio Conte, të cilit do t’i paguajë një dëmshpërblim prej 9 milionë paundësh për prishje të njëanshme të kontratës.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/254960/nga-ranieri-te-conte-ja-sa-i-kane-kushtuar-abramovichit-trajneret-e-shkarkuar-nga-chelsea/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco