Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:07, 15/05/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Gazeta më e madhe në Europë/ Shqipëria po digjet sepse Edi Rama e ka kthyer në shtet mafioz

Bild është gazeta më e madhe europiane. Ajo njihet për stilin e saj direkt dhe të ashpër. Por gazeta gjermane ka lëshuar një seri me akuza të forta ndaj kryeministrit shqiptar, Edi Rama në një shkrim ku qeverisja e tij etiketohet si mafioze. 

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/253016/gazeta-me-e-madhe-ne-europe-shqiperia-po-digjet-sepse-edi-rama-e-ka-kthyer-ne-shtet-mafioz/

 

‘Shtet mafioz në duar gangsterësh’: Akuza e forte e gazetës gjermane Bild për qeverinë ‘Rama’

Mediat gjermane e kanë kthyer fuqishëm vëmendjen ndaj Shqipërisë pas protestës së 11 majit. Por shkrimin me akuza më të forta e publikoi e përditshmja tabloide, Bild. Ajo është gazeta me tirazhin më të madh në vend. Shqipëria etiketohet si shtet mafioz, në duar gangsterësh.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/253011/shtet-mafioz-ne-duar-gangsteresh-akuza-e-forte-e-gazetes-gjermane-bild-per-qeverine-rama/

 

‘Bild’ shuplakë të fortë Ramës/ Reagon Berisha: Damkosje fatale për të dhe narkoshtetin e tij

Pas artikullit tlë gazetës prestigjioze gjermane “Bild” dedikuar situatës në Shqipëri dhe ku nuk mungojnë akuzat në adresë të kryeministrit Edi Rama dhe qeverisë së tij, vjen edhe reagimi i ish kryeministrit Sali Berisha.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/253047/bild-shuplake-te-forte-rames-reagon-berisha-damkosje-fatale-per-te-dhe-narkoshtetin-e-tij/

 

Mesazhi i Bashës drejtuar qytetarëve: 13 Maji ditë e jashtëzakonshme. Asnjë hap pas në rrugën drejt Europës

Kryetari i Opozitës së Bashkuar, Lulzim Basha, në një postim të fundit në facebook e ka konsideruar protestën e 13 majit si një ditë të jashtëzakonshme të bashkimit të qytetarëve për Shqipërinë si gjithë Evropa.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/253037/mesazhi-i-bashes-drejtuar-qytetareve-13-maji-dite-e-jashtezakonshme-asnje-hap-pas-ne-rrugen-drejt-europes/

 

Basha: Bashkimi ynë për votën e lirë, një precedent që e bëri Europën Europë e Amerikën Amerikë

Gjatë bashkëbisedimit të sotëm me gazetarët, kreu i PD-së Lulzim Basha ka komentuar situatën politike në vend duke vendosur theksin te zhvillimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, çka është edhe kërkesa kryesore e opozitës së bashkuar.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/253054/basha-bashkimi-yne-per-voten-e-lire-nje-precedent-qe-e-beri-europen-europe-e-ameriken-amerike/

                                    

Protesta e Unazës, Balliu-Ramës: Urdhërove babain e nënkryetarit të FRESSH për burgosjet politike

Edhe sot, si çdo mbrëmje muajt e fundit, banorët e Unazës së Re protestuan sërish kundër projektit që prek banesat e tyre.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/253031/protesta-e-unazes-balliu-rames-urdherove-babain-e-nenkryetarit-te-fressh-per-burgosjet-politike/

                                    

Basha nuk tërhiqet: Jemi të gatshëm për dialog me ndërkombëtarët por pa Ramën kryeministër

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka qenë edhe njëherë i qartë në mesazhin e tij për partnerët ndërkombëtarët, duke thënë se është i hapur për dialog, por pa Ramën dhe me një qeveri tranzitore që do ti japë fund krizës së thellë ekonomike që ka përfshirë vendin.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/252985/basha-nuk-terhiqet-jemi-te-gatshem-per-dialog-me-nderkombetaret-por-pa-ramen-kryeminister/

 

Ish-ministri i PS sulmon ashpër Veliajn: U kthe qytetarëve lekët e marra padrejtësisht

Ish ministri i Financave, Arben Malaj ka deklaruar se taskat në bashkinë e Tiranës janë shtuar, duke krijuar një problematikë shqetësuese për qytetarët e Tiranës.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/253020/ish-ministri-i-ps-sulmon-ashper-veliajn-u-kthe-qytetareve-leket-e-marra-padrejtesisht/

                                    

Kryemadhi në SHBA, takohet me liderin e republikanëve në Kongresin Amerikan McCarthy

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi ndodhet ne Washington në një vizitë pune.

Zj.Kryemadhi është e ftuar në Mbledhjen Vjetore të “US Association of Former Members of Congress”.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/252993/kryemadhi-ne-shba-takohet-me-liderin-e-republikaneve-ne-kongresin-amerikan-mccarthy/

 

PAMJE TË FRIKSHME/ Ja si ndodhi aksidenti tragjik në Kavajë ku humbën jetën dy persona

Një aksident tragjik u regjistrua mbrëmjen e sotme në dalje të qytetit të Kavajës.

Një makinë me targë AA616VO, e marrë me qira nga një i ri, ka dalë nga rruga nga shpejtësia dhe si pasojë e lagështirës duke marrë përpara një grua me dy vajzat që po ecnin në trotuar.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/253065/pamje-te-frikshme-ja-si-ndodhi-aksidenti-tragjik-ne-kavaje-ku-humben-jeten-dy-persona/

 

Haradinaj: Ia hoqëm Mogherinit, marrëveshja me Serbinë mund të nënshkruhet dhe në Uashington!

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sot në një konferencë për media ka folur për procesin e bisedimeve me Serbinë. Ai tha se në këtë proces më nuk do të ketë ketë biseda për ndarje të Kosovës e as për lojë me kufijtë.

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/252921/haradinaj-ia-hoqem-mogherinit-marreveshja-me-serbine-mund-te-nenshkruhet-dhe-ne-uashington/

                                    

Euroskeptikët mund të fitojnë shumicën në PE

Populistët europianë kanë ndryshuar strategji. Nga dalja e vendeve anëtare nga blloku ata po kërkojnë ndryshime brenda Bashkimit Europian.

Votuesit në gjithë BE-në do të zgjedhin 751 deputetë të Parlamentit Europian nga 23 deri më 26 maj, por ndryshe nga herët e kaluara, ekuilibrat pritet të përcaktohen nga euroskeptikët.

Për më shumë           

https://www.syri.net/bote/253077/euroskeptiket-mund-te-fitojne-shumicen-ne-pe/

 

Rinis telenovela sërish, Marcelo kërkon bashkimin me Ronaldon

Edhe vitin e kaluar u përfol se braziliani mund të kalojë në Juventus dhe nuk është fshehtësi se kampioni italian do të dëshironte ta kishte në radhët e veta atë sezonin e ardhshëm.

Për më shumë           

https://www.syri.net/sport/253092/rinis-telenovela-serish-marcelo-kerkon-bashkimin-me-ronaldon/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco