Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:07, 10/05/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Basha nga Mallakastra: Jemi në prag të rrëzimit të klikës më kriminale dhe të korruptuar

Pas takimit në Pogradec dhe Gjirokastër, kreu i opozitës Lulzim Basha u ndal në qytetin e Ballshit.

Pavarësisht reshjeve të shiut, sheshi qëndror i qytetit ishte i tejmbushur me qytetarë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/251725/basha-nga-mallakastra-jemi-ne-prag-te-rrezimit-te-klikes-me-kriminale-dhe-te-korruptuar/

 

Ja premtimet e Bashës për uljen e çmimit të karburantit, energjisë, pensionet, tarifat studentore, pagat e mjekëve ...

Kryetari i Opozitës së Bashkuar Lulzim Basha ka përsëritur edhe njëherë nga Gjirokastra, premtimin e Partisë Demokratike për zotimin e uljes menjëherë së taksës së karburantit, uljen e çmimit të energjisë, rritjen e pensioneve minimale si edhe rritjen e pagave për mjekët dhe infermierët.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/251690/ja-premtimet-e-bashes-per-uljen-e-cmimit-te-karburantit-energjise-pensionet-tarifat-studentore-pagat-e-mjekeve/

 

'Tradhëtarët e Kombit'/ Berisha sulmon treshen Rama-Thaçi-Haxhiu: Më të zellshëm se padroni i tyre

Ish-kryeministri Sali Berisha është i bindur se, treshja Rama-Thaçi-Haxhiu punojnë në kurriz të interesave kombëtare dhe në favor të projektit të Serbisë së Madhe.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/251713/tradhetaret-e-kombit-berisha-sulmon-treshen-rama-thaci-haxhiu-me-te-zellshem-se-padroni-i-tyre/

 

DEKLARATA e Procesit të Brdo-Brijunit: Ne udhëheqësit i bëjmë thirrje Bashkimit Europian ...

Përfundimet e Takimit të Udhëheqësve të Procesit të Brdo-Brijunit, Tiranë

Ne, udhëheqësit e Procesit të Brdo-Brijuni, u takuam në Tiranë më 9 maj 2019 në prani të miqve tanë, Presidentit të Republikës së Polonisë Andrzej Duda dhe Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Europian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë si dhe dhe Nënkryetaren e Komisionit Europian, Federica Mogherini.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/251645/deklarata-e-procesit-te-brdo-brijunit-ne-udheheqesit-i-bejme-thirrje-bashkimit-europian/

 

‘Pa lirinë e votës nuk ka Europë’, Basha: Edi Rama një deshtak i rrethuar me kriminelë

Gjatë takimit më të rinjtë por edhe me  banorë të Pogradecit Kreu i Opozitës Basha ka akuzuar ashpër kreun e qeverisë Edi Rama si një njeri të lidhur me banditët dhe kirminlët.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/251627/pa-lirine-e-votes-nuk-ka-europe-basha-edi-rama-nje-deshtak-i-rrethuar-me-kriminele/

 

Erion Veliaj dhe Blendi Gonxhe po vjedhin së bashku/ Ja afera e rradhës

Aferë korruptive e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj dhe drejtorit të Patentave, Blendi Gonxhe.

Kjo është ajo që denoncon një qytetar në profilin e ish kryeministrit Sali Berisha.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/251730/erion-veliaj-dhe-blendi-gonxhe-po-vjedhin-se-bashku-ja-afera-e-rradhes/

 

‘Ish-sigurims’/ Autoriteti i Dosjes apelon vendimin për anëtarin e KLP-së: Kemi një provë të re

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Avokati i Shtetit kanë apeluar vendimin e Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë Tiranë, e cila rrëzoi aktin administrativ të AIDSSH-së për anëtarin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë Bujar Sheshi.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/251701/ish-sigurims-autoriteti-i-dosjes-apelon-vendimin-per-anetarin-e-klp-se-kemi-nje-prove-te-re/

 

Klevis Balliu rikthehet në protestën e Unazës: Rama nuk ka ndal dot. Edvin ti nuk ke b... të hysh në Unazë

Ish-deputeti demokrat Klevis Balliu i është bashkuar sërish sonte protestës së Unazës së Re, vetëm pak orë pasi fitoi sërish lirinë pas ndalimit që iu bë në protestën e dy ditëve më parë

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/251736/klevis-balliu-rikthehet-ne-protesten-e-unazes-rama-nuk-ka-ndal-dot-edvin-ti-nuk-ke-b-te-hysh-ne-unaze/

 

DETAJE/ Mashtrimi i çiftit zviceran, ja roli i këngëtares Loredana Zefi dhe vëllezërve

Reperja kosovare Loredana Zefi u arrestua nga policia e Lucernës me akuzën e mashtrimit ndaj një çifti nga qyteza e Valais duke u marrë atyre gjatë tre viteve një shumë prej 900 mijë frangash zviceriane.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/251543/detaje-mashtrimi-i-ciftit-zviceran-ja-roli-i-kengetares-loredana-zefi-dhe-vellezerve/

 

Copëtimi i Kosovës/ Hashim Thaçi mbron Ramën në debatin me Haradinaj

Pas Samitit të Berlinit, kryeministrat e Shqipërisë dhe Kosovës, Edi Rama dhe Ramush Haradinaj janë përfshirë në debate të hapura, ku shefi i qeverisë së Tiranës nuk ka kursyer as ofendimet personale. 

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/251752/copetimi-i-kosoves-hashim-thaci-mbron-ramen-ne-debatin-me-haradinaj/

 

Nuk ndalet, Korea e Veriut hedh dy raketa me rreze të shkurtër

Edhe pse në letër ka nënshkruar çmontimin e armëve bërthamore, Korea e Verit vazhon të testojë raketat e saj. Koreja e Veriut ka qëlluar dy raketa me rreze të shkurtër, tha ushtria e Koresë së Jugut.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/251786/nuk-ndalet-korea-e-veriut-hedh-dy-raketa-me-rreze-te-shkurter/

 

FOTO/ Valencia-Arsenal, notat e lojtarëve. Shkëlqen Aubameyang

Arsenali është finalisti i parë i Europa League, pasi u kualifikua në duelin e dyfishtë me Valencian, shkruan Syri.net

Londinezët pasi fituan takimin e parë me Valencian 3-1 në fushën e tyre, triumfuan edhe në Spanjë.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/251771/foto-valencia-arsenal-notat-e-lojtareve-shkelqen-aubameyang/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco