Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:17, 06/05/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Ndodh dhe kjo/ 'Lapsi.al' ka një falenderim për Sali Berishën

Nuk ndodh shpesh, ose më mirë nuk ka ndodhur kurrë, por siç thotë edhe shprehja “ka gjithmonë një herë të parë”. Dhe kur flasim për falenderim për ish kryeministrin Sali Berisha, për portalin Lapsi.al, është hera e parë.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/250720/ndodh-dhe-kjo-lapsi-al-ka-nje-falenderim-per-sali-berishen/

 

Thirrjet për protesta ndaj Vuçiç, Peka: Ca ‘Batonër’ më shumë!!!!

Gazetari Çim Peka ka komentuar në rrjetin social Facebook në lidhje me vizitën e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/250640/thirrjet-per-protesta-ndaj-vucic-peka-ca-batoner-me-shume/

 

VIDEO/ Basha dhe Berisha, homazhe Dëshmorëve të Atdheut

Kryetari i opozitës Lulzim Basha po bën homazhe në Varrezat e Dëshmorëve të Atdheut me rastin e 5 Majit. Sëbashku me Bashën, në homazhe janëedhe ish-kryeministri Sali Berisha dhe krerët e partive aleate të PD-së, ish-deputetë të opozitës, familje dëshmorësh, personalitete etj.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/250583/video-basha-dhe-berisha-homazhe-deshmoreve-te-atdheut/

 

5 Maji, Basha: Ditë reflektimi, të vetëdijshëm se për lirinë shkohet në betejë çdo ditë

Në Ditën e nderimit të dëshmorëve të atdheut, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, si dhe përfaqësues të tjerë politikë të PD-së bënë homazhe në varrezat e Dëshmorëve të Kombit. 

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/250588/5-maji-basha-dite-reflektimi-te-vetedijshem-se-per-lirine-shkohet-ne-beteje-cdo-dite/

 

VIDEO/ Kryemadhi: E trurpshme! Rama hodhi në treg edhe ndarjen e Kosovës

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi  shkruan se kryeministri Edi Rama, trëndafilin e Partisë Socialiste e ka zëvendësuar me interesat e qarqeve antishqiptare’.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/250679/video-kryemadhi-e-trurpshme-rama-hodhi-ne-treg-edhe-ndarjen-e-kosoves/

 

Datë e re për të përkujtuar dëshmorët? Studiuesi sugjeron ditën e vrasjes së Isa Boletinit

Si çdo vit, edhe sot, politika shqiptare përkujtoi e ndarë 5 Majin, Ditën e Dëshmorëve.

Dita që përkujton edhe vrasjen e Qemal Stafës, ka shkaktuar jo pak debate brenda politikës dhe jo vetëm, ashtu si edhe Dita e Çlirimit.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/250718/date-e-re-per-te-perkujtuar-deshmoret-studiuesi-sugjeron-diten-e-vrasjes-se-isa-boletinit/

 

‘Jemi grabitur 3 herë’/ Pronari në Patos: Jemi të frikësuar e të pambrojtur, nuk ka siguri

Medi Kurteshi, pronari i subjektit që ra pre e grabitjes në Patos,  tregon se kjo është hera e tretë që grabiten por jo në përmasat e kësaj të fundit.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/250703/jemi-grabitur-3-here-pronari-ne-patos-jemi-te-frikesuar-e-te-pambrojtur-nuk-ka-siguri/

                                    

Më keni prerë kokën'/ Plani për copëtimin e Kosovës, Vuçiç nxjerr zbuluar Ramën dhe Thaçin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se plani i tij për zgjidhjen e çështjes së Kosovës ka dështuar dhe se fqinji jugor do të fitojë pavarësinë dhe sovranitetin e tij në tërë territorin. Në një intervistë për televizionin serb “Pink”, Vuçiç ka akuzuar për hipokrizi ata që e sulmuan për planin e tij dhe që tani thonë se nuk e dinin cili ishte përmbajtja e tij.

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/250726/me-keni-prere-koken-plani-per-copetimin-e-kosoves-vucic-nxjerr-zbuluar-ramen-dhe-thacin/

 

Kush është Stevo Pendarovski, Presidenti i ri i Maqedonisë së Veriut

Nga Venhar Ramadani

Stevo Pendarovski është kryetar i Maqedonisë së Veriut, sipas rezultateve të para zyrtare nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) në Maqedoni. Ai ka fituar 435.957 vota, apo 51,67%, prej  qytetarë të dalë në zgjedhje.

Për më shumë

https://www.syri.net/rajoni/250759/kush-eshte-stevo-pendarovski-presidenti-i-ri-i-maqedonise-se-veriut/

 

Maduro thirrje për luftë: Të jemi gati ndaj çdo sulmi amerikan

Gjatë një fjalimi të mbajtur përpara trupave ushtarake këtë të shtunë, presidenti venezuelas, Nicolas Maduro u ka bërë thirrje Forcave të Armatosura të mobilizohen dhe të jenë në gatishmëri, në rast të një ofensive ushtarake të Shteteve të Bashkuar kundër vendit amerikano-jugor.

Për më shumë           

https://www.syri.net/bote/250746/maduro-thirrje-per-lufte-te-jemi-gati-ndaj-cdo-sulmi-amerikan/

 

Lionel Messi zgjedh pasardhësin e tij te Barcelona

Barcelona do të duhet të përgatitet gradualisht për të bërë pa Lionel Messin.

Lojtari më i mirë i të gjitha kohërave i klubit spanjoll është drejt fundit të karrierës dhe katalanasit pritet të kenë disa vështirësi pas largimit të tij.

Për më shumë           

https://www.syri.net/sport/250707/lionel-messi-zgjedh-pasardhesin-e-tij-te-barcelona/

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco